Tърсене по
  • Конференция - Зелени дни 2014
    Конференция - Зелени дни 2014

Зелени Дни 2014 - Предварителна програма към 11.04.2014г. Конференция
Храната и природата в България в полза на зеления устойчив бизнес
Развитие за селските райони чрез опазване на природата, устойчив туризъм, биоземеделие и тероар
(с подкрепата на Френското посолство, на Петия Фестивал „Зелени дни, 2014”)
9 май, София, Френски Институт – пл. Славейков, 09:30 ч. (регистрация на място от 09:00 ч.)

Резюме
Конференцията цели да обедини опита и експертизата на най-успешните български фирми, неправителствени организации и българските институции в основните две области на зеления устойчив бизнес (pro-biodiversitybusiness): биоземеделието – производители и търговци,и устойчивия туризъм – туроператори и къщи за гости; лектори експерти и презентатори практици в сферата на устойчивото развитие в тези две области. С помощта на дългогодишния опит на Франция и други европейски страни, както и на няколко успешни родни предприемачи, ще подчертаем позитивните бизнес примери, както и пресечните точки между тези два сектора от икономиката ни, все още далеч от реалните възможности за тяхното развитие в България.


Особено внимание ще обърнем на възможностите за производство,трудностите за сертифицирането и предлагането на качествена местна храна, и за налагане на локални запазени марки от традиционни за даден регион селскостопански продукти (тероар). Качествената и чиста местно произведена храна, заедно с уникалното природно и културно наследство на България,трябва да бъде акцент във всеки локален туристически продукт. По този начин тя ще си създаде търсене и ще получи достъп и признание на вътрешния и международния пазар. Според БААТ и партньорите на „Зелени дни”, това ще осигури постоянен поминък и възходящо икономическо развитие на все повече местни граждани в отделните селски и планински райони на страната.


Поставяме си за задача да присъединим всички заинтересовани страни, които имат отношение към визията и пътя за постигане на едно устойчиво и балансирано развитие на българското село и планини. Целим да постигнем известно съгласие в полза на новата пазарна ориентация на българското земеделие и туристически продукт, на опазването на природното и културно наследство на България.


Един от най-сериозните вътрешни проблеми на обществото и държавата е демографският проблем в страната ни. Най-остър аспект на демографския проблем е напускането от младите хора на малките населени места и на страната изобщо. Конференцията ще опита да отговори и на въпросите: Дали активно прокламираната от управляващите днес „реиндустриализация” ще помогне за ефективното управление на демографския проблем? Дали зеленият устойчив бизнес не е по-доброто решение за България, като член на Европейското семейство? Предстои да обсъдим и преценим на 9-ти май, Деня на Европа.


Конференцията ще започне с встъпителни думи от
Н.Пр. Посланика на Република Франция Ксавие Лапейр дьо Кабан.


Цели на Конференцията:


Да проследи връзките между екологичния туризъм, биоземеделието и управлението на селските и планински дестинации като взаимозависими и допълващи се сфери на зеления устойчивия бизнес – за създаване на уникален локален туристически продукт.
Да наблегне върху значението от обединяването на качествената и чиста местно произведена храна и природните ресурси на страната, за създаване на уникален и скъп локален туристически продукт с висока добавена стойност.
Да даде насоките за формиране на профил на инвеститори, от които България има нужда – подпомагащи развитието и създаването на поминък за местните общности, разтоварването на големия град и отговорността към поколенията.
Да подпомогне обмяната на добри практики между Франция, България и други европейски страни в туризма, биоземеделието и регионалното развитие – на институционално равнище и сред самата българската професионална общност.
Да представи перспективи за откриване на зелени работни места, поминък и развитие на жителите на обезлюдяващите се селски и планински региони в България.
Да дефинира проблемите и да инициира промени в правните рамки в полза на биоземеделието, животновъдството и целогодишния устойчив туризъм в българските общини и планини.
Да се предизвикат отговорните институции,земеделския и туристическия бранш към дискусия за необходимите промени в политиките и законите, в манталитета и етиката на предприемачите.


Панели на Конференцията:


1.Качествени решения в земеделието и животновъдството – биосертификацията и тероарът, като възможен модел за българските производители да достигнат ключови пазари и клиенти. Гостоприемни ферми – farmhopping


2.Добри практики на устойчив екологичен селски и планински туризъм в България. Дестинации за устойчив туризъм с качествена местно произведена храна


3.Проблемипред зеления устойчив бизнес в земеделието и туризма –заинтересовани страни, правни рамки, национална политика и опазване на природните ресурси


Лектори и презентатори:


Панел 1:
- Албена Симеонова, председател на Фондация за околна среда и земеделие, член на борда на Международната федерация на движенията за биологично земеделие (IFOAM)
- Стефан Робер, експерт устойчиво развитие и биоземеделие към Министъра на земеделието и храните
- Христо Тодоров, зам. председател на Българска Асоциация Биопродукти, производител на зърнени и овощни култури
- Д-р Стоилко Апостолов, Фондация за биологично земеделие „Биоселена”
- Мирослава Дикова, Българско дружество за защита на птиците
- Елена и Сидер Седефчеви, ферма „Семпервива”, с. Влахи
- Любо Ноков, Био България, „Хармоника”, Асоциация на биотърговците
- Михаил Станчев, Farmhopping, Сакар


Панел 2:
- Михаела Кирчева, „Новото тракийско злато”, Източни Родопи
- Благовеста и Николай Василиеви, „Дивата ферма”, с. Горно поле
- Д-р Десислава Алексова, Регионална марка „Странджа
- Кирил Калоянов, БААТ – Колоездачен маршрут „Пътя на Желязната завеса“
- Гай Лабейри, Vinexperts Invest, вино и винени маршрути в България
- Кристоф Лемер, Garmen Hills, къщи за гости в с. Гърмен
- Представители на проекти, по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 /Норвегия, Исландия, Лихтенщайн/и Правителството на Швейцария


Панел 3:
- Ларс Соефтестад, Мрежи за общностно базирно управление на природните ресурси
- Борислав Сандов, експерт по зелени политики
- Албена Симеонова, предс. на Фондация за околна среда и земеделие, член на борда на Международната федерация на движенията за биологично земеделие (IFOAM)
- Свилен Овчаров, Зелени адвокати
- Любомир Попйорданов, председател на УС на БААТ, туроператор Одисея-ин
- Кристоф Делауе, председател на Френско-Българската търговска камара Chambre de Commerce Franco-Bulgare Кухня и дестинации в България