Tърсене по
  • Международен фестивал „Ежедневието на средновековен Търновград”.
    Международен фестивал „Ежедневието на средновековен Търновград”.

Втори международен фестивал на историческите реконструкции  
“Ежедневието на средновековен Търновград “
“Възходът на Калоян”


От 30 юни до 2 юли 2017 г. в крепостта Царевец във Велико Търново ще се проведе фестивала на историческите реконструкции „Ежедневието на средновековен Търновград”. Атрактивното международно събитие се организира от Община Велико Търново, Регионален исторически музей - Велико Търново и Сдружение „Търновци“ - Велико Търново.


Фестивалът представя чрез исторически реконструкции бита, кухнята, занаятите, изкуствата и воинските умения на България, Византия и Европа през средните векове. Второто му издание е под надслов : „Възходът на Калоян” с фокус - управлението на един от най-забележителните владетели на Второто българско царство - цар Калоян (1197-1207 г.). През 2017 г. се навършват 820 години от възкачването му на престола и 810 години от смъртта му край Солун.


Калоян е блестящ политик и дипломат, чиито политически ходове довеждат през 1204 г. до сключване на уния между България и Римската църква. Пратеникът на папата, кардинал Лъв, провъзгласява Калоян за крал на българи и власи, а архиепископ Василий - за примас на Българската църква.


В писмата си до папа Инокентий III Калоян държи да се подписва като император, а първосвещеникът му е наричан Патриарх на Българската църква.


Дипломатът е и воин, доказал се в битките при Одесос, Адрианопол, Димотика и Солун по време на войните срещу Византия и Латинската империя.


Повече от 100 реконструктори от страната и чужбина ще се включат в пресъздаването на духа и атмосферата на средните векове. Типичният за епохата бит ще бъде показан във възстановки на лагери по източен и западен образец, оборудвани със съответните за периода вещи.


Умелите ръце на реконструкторите ще възродят забравени занаяти като калиграфия, иконопис, свещолеене, сечене на монети, производство на хартия, обработка на кожи, грънчарство, производство на инструменти, бижута и оръжия.


Кулинари ще демонстрират уменията си с възродени рецепти от кралските трапези на Византия, Ориента и Европа.


Изработените по старинни образци брони ще защитят смели мъже в ръкопашни битки и единоборства в пресъздадените епизоди от знаменитата битка на цар Калоян при Одрин от 1205 г. и пленяването на латинския император Балдуин Втори.


Посетителите ще могат да научат стъпките на средновековен танц, да се насладят на вълшебната музика на майстори музиканти и да отнесат със себе си ръчно изработен сувенир, фестивална монета и спомени от преоткритото българско Средновековие.


Достъпът до фестивала е свободен, като се заплаща само входна такса за Архитектурно-музеен резерват „Царевец“.


Програма


30 юни (петък)
19.00 - 21.00 ч,, площад „Цар Асен I“ - Тържествено откриване на фестивала, представяне и демонстрации от групите, музикални и танцови изпълнения от участниците.


1 юли (събота)
9.00 ч., Асенова порта - Откриване на фестивалния ден, Представяне на групите и програмата за деня.
9.00 - 10.30 ч. - Демонстрации по центрове.
11.00 - 12.00 ч., Царски дворец - Моменти от битката при Одрин от 1205 г.
13.00 - 15.00 ч. - Демонстрации по центрове;
15.00 - 18.00 - Уроци по средновековни танци, средновековна кухня, бойни умения и стрелба с лък.
19.00 - 21.00 ч., Царски дворец - Жива картина “Коронясването на Калоян”. Демонстрация на артистични и бойни умения, средновековни танци. Концерт на група “Ериней”.
21.00 - 21.30 ч. – Факелно шествие до площад „Цар Асен I“;


2 юли (неделя)
9.00 ч., Асенова порта - Откриване на фестивалния ден, представяне на групите и програмата за деня.
9.00 - 11.30 ч. - Демонстрации по центрове - уроци по средновековни танци, средновековна кухня, бойни умения ин стрелба с лък.
13.00 - 15.30 ч. - Демонстрации по центрове.
16.30 - 17.00 ч., Асенова порта - Тържествено закриване на фестивала..


***


Над 100 реконструктори идват на фестивала
 “Ежедневието на средновековен Търновград “


Повече от 100 реконструктори от страната и чужбина ще се включат във второто издание на фестивала „Ежедневието на средновековен Търновград” от 30 юни до 2 юли 2017 г. на крепостта Царевец във Велико Търново. Атрактивното събитие се организира от Община Велико Търново, Регионален исторически музей - Велико Търново и СНЦ „Търновци“ – Велико Търново и тази година е под мотото „Възходът на Калоян”.


В историческите възстановки на бита, кухнята, занаятите, изкуствата и воинските умения на България, Византия и Европа през средните векове ще участват групи и свободни реконструктури и занаятчии от страната и чужбина.


На Царевец ще се представят групите „Бели орлови" от Белград, ,Република Сърбия, познатата от миналогодишното издание група  “Ursului brun”(„Кафява мечка“) от румънската столица Букурещ и трансилванска група за "жива история“ „Черният дракон“. Във фестивала ще се включат и българските групи Сдружение за исторически възстановки "Чигот" – Варна, Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции "Авитохол" – Варна, Средновековно общество MODVS VIVENDI – София, Наемна дружина “Барадж” – Пазарджик, Група „Верени“ – София, „Средновековна крепост Туида” – Сливен, Проект „Св. Лазар“ и домакините от СНЦ „Търновци“ – Велико Търново.


49219


Вълшебната музика на средните векове ще може да се чуе вечерта на 1 юли (събота), в Царския дворец по време на концерта на група „Ериней“.


Своите умения в старите занаяти ще демонстрират и свободните реконструктори Мариан Маньовски от София (изработване на сложносъставeн лък),Борис Бедросов от Бургас (майстор ковач, специалист по източни хладни оръжия и брони), Иван Рендаков от Пловдив (майстор по отливки от бронз, обработка на стъкло, бижутер), Емил Маринов от Шумен (майстор на студеното коване на цветни метали), Калина Атанасова от Варна (български средновековни костюми), Йордан и Жана Сивкови от Добрич (ранните български оръжия, облекла и нрави), Ивайло Енев от Русе (майстор-ковач на брони, шлемове и щитове), Надежда Николова от Шумен (майстор на бижута, облекло и аксесоари от периода на първо и второ българско царство), д-р Константин Колев от София (реконструкция на нормански воин и наемник във византийската армия в периода XI-XIIвек) и Стефан Стефанов от Шумен (майстор-резбар) .


Достъпът до фестивала е свободен, като се заплаща само входна такса за Архитектурно-музеен резерват „Царевец“.