Програма на културен център Червената къща за месец май
В/ХОД арт док зона и „КОМА луденс” представят:
Мама и татко
ДОКУМЕНТАЛЕН ТЕАТЪР
2. май/19:30/Червена зала
Достойна смърт. Кой определя такава? Може ли да има справедливост на границата между морала и закона? Майка и баща без път, в момент, в който трябва да се борят не за живот, а за смърт. Медии, институции и управляващи, изправени пред живота на едно дете, което няма думата. Кой печели? Има ли невинни, когато негово величество „законът“ е цар и господар? Представлението е част от менторската програма на В/ХОД. Режисьор: Констанца Константин Гецова; мама: Мартина Апостолова; татко: Мирослав Симеонов; санитари: Владимир Солаков, Станислав Анев, студенти в Нов български университет; ас. режисьор - Мартина Апостолова; документално проучване: Констанца Константин Гецова, Ралица Митова; драматургичен материал: „КОМА луденс”; фотограф: Гео Калев.
На български език.
Вход: 12/10 лв.
***
Помашки сълзи
ПРОЖЕКЦИЯ, ДИСКУСИЯ
3. май/19:00/Червена зала
В края на 1893 няколко семейства помаци напускат принудително родното си село Орехово в сърцето на Родопите. Заселват се в околностите на град Чан в Северозападен Анадол, където основават село Илиасагачифлик. Свидетел на изселването е родопският краевед Стою Шишков, който описва събитието в разказа „Помашки сълзи“, едно от малкото художествено-документални свидетелства за драматичната раздяла на помаците с родните им огнища. Филмът ще бъде представен от авторите в дискусия със социолози, историци, етнолози. „Помашки сълзи”, 2017, 32 мин.; продуценти: Георги Зеленгора и Дорайд ал-Хафид; сценарист: Георги Зеленгора; оператор: Дорайд ал-Хафид.
На български език.
Вход свободен
***
Сдружение „Безпредметна София” представя:
Ортогонал 16: Международен форум за безпредметно изкуство
ЛЕКЦИИ, РАБОТИЛНИЦА, ИЗЛОЖБА
4. май/18:30 – откриване/5.-31. май/всеки работен ден от 10:00 до 17:00/зали Безименна, Гъливер, Червена зала
Международният форум за безпредметно изкуство ортогонал се провежда за трети пореден път в „Червената къща”. Събитието включва програма от лекции, детска работилница и изложба на дузина автори от 7 държави. Освен живопис, графика, рисунки и анимация за първи път ще бъдат представени конкретна поезия и скулптура, както и експонати, предоставени от Националния музей „Земята и хората”. Участници: проф. Ойген Гомрингер (Швейцария), д-р Инго Глас (Румъния/Германия), д-р Нортруд Гомрингер, Естер Хагенмайер, Гизела Хофман (Германия), Патрик Мориси, Ханз Ханкок (Великобритания), Джудит Дюкмин (Австралия/Великобритания), Ердем Кючюккороглу (Турция), д-р Николай Петков, Петър Дочев, Иван Шуманов, Георги Димитров (България).
***
ПРОГРАМА НА ФОРУМА:
Въведение в конкретната поезия
4. май/19:00/Червена зала
Лекция-пърформанс на проф. Ойген Гомрингер (Швейцария).
На английски език.
Вход свободен
***
5. май/11:00 – 19:00/Червена зала, зали Безименна, Гъливер
Работни срещи
Лекции и презентации на участниците във форума.
На английски език.
Вход свободен
***
14., 21., 28. май/16:00 – 18:00/зала Гъливер
Детска работилница
За информация и записване – (+359) 888 240 869, https://orthogonal.bg/,
https://www.nonsofia.org/, https://twitter.com/nonsofia
***
VoxPopuli представя:
Поколение Ь
ДОКУМЕНТАЛЕН ТЕАТЪР
8., 18. май/19:30/Червена зала
Най-новият спектакъл на Студио за документален театър VOXPOPULI е посветен на прехода в България – годините от 1989 до 1997. Краен, противоречив, несигурен, този отрязък от време се оказва определящ за подрастващото тогава поколение. „Поколение Ь” е посветен на тинейджърите на прехода, зрелите индивиди на новото време, техните страхове и самота, обвити в алкохол и наркотици, музикалните им вкусове като най-мощния опит за бунт. Едно търсене на идентичност в безтегловността на 90-те. Режисьор: Неда Соколовска. С участието на: Веселина Господинова, Цвета Балийска, Петьо Петков-Шайбата, Братан Братанов, Борис Чангъров.
На български език.
Вход: 15/10/5 лв. (по избор)
***
Национална гимназия за приложни изкуства „Св. Лука” представя:
9. май/18:30 – откриване/10.-31. май/всеки работен ден от 10:00 до 17:00
зала Пеша Николова
Плакат
ИЗЛОЖБА
Учениците от 11 клас, специалност „Рекламна графика” в Национална гимназия за приложни изкуства „Св. Лука”, София, гостуват с произведенията си в „Червената къща”. Плакатите в изложбата са свързани с темите: Международно десетилетие на биоразнообразието 2011-2020 г. и проекта на Международното триенале на сценичния плакат 2016 – „Молиер без граници”.
Вход свободен.
***
Поредица „Дебюти на границата” на Център за култура и дебат „Червената къща”
Ловец на свечерявания
ПЪРФОРМАНС
11. май/19:30/Червена зала
Ние сме Иван Стоянов и Константин Кучев. На сцената разполагаме с цигулка, куфар, две тела (нашите собствени), шест текста на Хулио Кортасар и вас, публиката. Накъде музикално-импровизационното ни представление ще свърне зависи както от нас, така и от вашето участие и от промяната на колективното ни съзнание в процеса на търсене на една нова, обща реалност. Всяко едно издание е само за себе си и няма как да бъде повторено – подобно на свечеряването. Дебютен спектакъл на Иван Стоянов; музикална среда: Константин Кучев и Иван Стоянов; с хореографски елементи от Яница Атанасова; с гласовете на: Дориана Малиновска, Гергана Алякова, Ина Гергинова, Константин Кучев; по текстове на Хулио Кортасар; дизайн на плаката: Йоан Сугарев.
На български език.
Вход: 8/6 лв.
***
Център за култура и дебат „Червената къща” представя, в рамките на програмата „Постидигална лаборатория 2017”
Пространствено видео
РАБОТИЛНИЦА
12.-14. май/зала Пеша Николова
Ще разгледаме различните методи на работа с видео в пространствен контекст, като видео инсталации, видео мапинг, сцена, театър или пърформанс на живо. Работилницата включва дискусии на вече съществуващи проекти, разглеждане на различни хардуерни и софтуерни инструменти, както и практически упражнения с видео проектори. Ще има възможност за обсъждане на това как да осъществите вашите собствени проекти. Водещ: ХС Гилйе, норвежки артист, чиято работа е фокусирана върху това как аудио-визуалната технология може да се използва за трансформиране, създаване, разширяване, усилване и интерпретиране на физически пространства.
На английски език.
Цена: 50 лв.
***
Пост-дигитална лаборатория е проект на Центъра за култура и дебат „Червената къща” и художника и куратор Рене Беекман, изпълняван с финансовата подкрепата на Столична програма „Култура”, Национален фонд „Култура” и наградата „Гауденц Б. Руф”. За повече информация: https://postdigital.redhouse-sofia.org.
***
10. Международен фестивал за съвременен танц и пърформанс „Антистатик“ представя:
Борса за любов
ПЪРФОРМАНС
13. май/20:00/Червена зала
Изходните точки на този пърформанс с участието на публиката са влиянието на масовите медии върху възприемането на любовта и нейната цел, както и света на създаването на двойки. Как днес емоциите се превръщат в стока и коя е онази логика, която предопределя как се отнасяме един към друг и която в известна степен хореографира нашето поведение? След „Предай нататък“ (2012), това е второто представяне на Драгана Булут на „Антистатик“. Автор: Драгана Булут. В сътрудничество с: Зейна Хана, Крис Шерер, Хайке Алберхт, Ксения Джурович.
На английски език.
Вход: 10/8 лв.
***
Антистатик е международен фестивал за съвременен танц и пърформанс. От 12 до 20 май на различни локации в София ще се проведе неговото десето, романтично издание. Зад създаването на фестивала стоят екипите на „Брейн Стор Проджект”, асоциация „Информбюро” и Центъра за култура и дебат „Червената къща”. За повече информация: www.antistaticfestival.org.
***
10. Международен фестивал за съвременен танц и пърформанс „Антистатик“ представя:
Романтично парти с Емилиян Гацов - Елби
ПАРТИ
13. май/21:30/Red Cafe Beati
Емилиян Гацов - Елби композира музика за представления през последните 13 години и в нея винаги преобладава експериментът. За романтичното издание на „Антистатик“ обаче той е подготвил романтичен плейлист, в който романтиката натирва интелекта в ъгъла. Преди на това са казвали cheezy, но сега в духа на времето можем да го наречем „завръщане към истинските неща", макар да не е вярно. Сапунена опера за ушите, танцувални химни на една вече изгубена от експерименти емоция, от която тялото ще се движи по-романтично.
Вход свободен
***
Антистатик е международен фестивал за съвременен танц и пърформанс. От 12 до 20 май на различни локации в София ще се проведе неговото десето, романтично издание. Зад създаването на фестивала стоят екипите на „Брейн Стор Проджект”, асоциация „Информбюро” и Центъра за култура и дебат „Червената къща”. За повече информация: www.antistaticfestival.org.
***
Център за култура и дебат „Червената къща” представя, в рамките на програмата „Постидигална лаборатория 2017”
Разговори с пространства
ПРЕЗЕНТАЦИЯ
15. май/18:00/Червена зала
ХС Гилйе e норвежки артист, който изследва това как аудио-визуалната технология може да трансформира физически пространства. От завършването си в катедра „Интермедии" на Академията по изящни изкуства в Трондхайм през 1999 се занимава с инсталации, експериментално видео, пърформанси на живо и сценография. От 2006 работи по мащабния си проект „Разговори с пространства”, с който създава временни трансформации на физически пространства чрез светлина, прожекции, звук и движение. Гилйе ще разкаже повече за този свой проект по време на презентацията.
На английски език.
Вход свободен.
***
Пост-дигитална лаборатория е проект на Центъра за култура и дебат „Червената къща” и художника и куратор Рене
Беекман, изпълняван с финансовата подкрепата на Столична програма „Култура”, Национален фонд „Култура” и наградата „Гауденц Б. Руф”. За повече информация: https://postdigital.redhouse-sofia.org.
VoxPopuli представя:
Недивидми № 3: ДОМ
ВЕРБАТИМ ТЕАТЪР
17. май/19:30/Червена зала
Спектакълът е построен върху разговори с бездомни лица, проведени” в периода, когато те са най-уязвими – зимата. Артистите дословно (вербатим) предават техните размисли за дома, улицата, обичта, семейството и сънищата. Режисьор: Неда Соколовска; драматургична обработка: Радослав Чичев, Неда Соколовска; хореография: Николина Тодорова; сценография: Деница Аргиропулос; обработка на документален материал: Мириам Кожа; асистент-режисьор Стефани Ханджийска; участват: Петко Каменов, Богдан Казанджиев, Пламена Пенчева, Йорданка Стефанова, Тодор Близнаков.
На български език.
Вход: 15/10/5 лв. (по избор)
***
10. Международен фестивал за съвременен танц и пърформанс „Антистатик“ представя:
Warm-up на Флориан Бюкинг и Райза Крьогер с публиката
WARM-UP
19. май/19:00/фоайе
Точно час преди началото на съвременния танцов спектакъл „Нарагония“ неговите автори – Флориан Бюкинг и Райза Крьогер – ще направят едно нетипичното игрово въведение на зрителите в темата и хореографията на представлението във фоайето на „Червената къща“. След загрявката ще има достатъчно време за чаша вино за участниците преди неговото начало.
На английски език.
Вход свободен
***
Антистатик е международен фестивал за съвременен танц и пърформанс. От 12 до 20 май на различни локации в София ще се проведе неговото десето, романтично издание. Зад създаването на фестивала стоят екипите на „Брейн Стор Проджект”, асоциация „Информбюро” и Центъра за култура и дебат „Червената къща”. За повече информация: www.antistaticfestival.org.
***
bucking&kröger представят, в рамките на 10. Международен фестивал за съвременен танц и пърформанс „Антистатик“:
Нарагония
СЪВРЕМЕНЕН ТАНЦ
19. май/20:00/Червена зала
В едно от най-значимите литературни произведения на немски език и в световната култура – „Кораб на глупците“ от Себастиан Брант (1494) – Нарагония е измислена страна, към която се отправя кораб. В „Нарагония“ на bücking&kröger двама души също се отправят към нови брегове. Целта е ясна, а надеждите – големи. Докато нещо не засече. Пред лицето на трудностите желанията и надеждите отслабват, а двете тела остават захвърлени в една единствена реалност. Те достигат до момент, в който тялото и умът остават закотвени в настоящето. Фикционалното се превръща в непосредствена действителност. След представлението ще има разговор с артистите. Хореография/изпълнение: Флориан Бюкинг и Райза Крьогер; звук: Константин Поп; продукция и драматургия: Йоана Витхелм; светлинен дизайн: Мартин Пилц.
Вход: 10/8 лв.
***
Антистатик е международен фестивал за съвременен танц и пърформанс. От 12 до 20 май на различни локации в София ще се проведе неговото десето, романтично издание. Зад създаването на фестивала стоят екипите на „Брейн Стор Проджект”, асоциация „Информбюро” и Центъра за култура и дебат „Червената къща”. За повече информация: www.antistaticfestival.org.
***
В/ХОД арт док зона и „КОМА луденс” представят:
#Pride
ВЕРБАТИМ ТЕАТЪР
21. май/19:30/Червена зала
Документален спектакъл, който представя историите на част от участниците в запомненото като първо Прайд шествие през 2008. Зад медийното отразяване, социалното внимание и реакциите срещу различието стои изборът на хора, както ЛГБТ, така и хетеросексуални, престрашили се да подкрепят публично идеята за Прайд. Режисьор: Констанца Гецова; идея и текст: Даниел Александров; с участието на: Михаил Милчев, Мартина Апостолова, Красимира Дуковска, Владимир Солаков, Станислав Анев, Цвета Дойчева; гост: Ивайло-Валентино Учанов; тренинг: Василия Дребова; глас: Явор Караиванов, Яна Мошолова; видео: Рая Руменова; видео монтаж: Светослав Янков, Рая Руменова; аудио обработка: Осман Юсеин, Явор Лазаров; дизайн-обувки: Жанета Иванова; ментор: Неда Соколовска.
На български език, с английски субтитри.
Вход: 12/10 лв.
**
„Контраплан” – платформа за късо кино
ПРОЖЕКЦИИ, ДИСКУСИИ
Контраплан е проект на „Червената къща” за представяне на български късометражни филми - прожекция и дискусия с участие на авторите, гости-професионалисти и публиката. Проектът е финансиран от Програма „Култура” 2017 на
Столична община.
Филмите се прожектират на български език, с английски субтитри. Дискусията е на български език.
Вход свободен.
***
ПРОГРАМА:
22. май/19:00/Червена зала
Сутрешно кафе
17 мин., 2016; режисьор: Венцислав Занков
В три епизода се разкриват три раздели, предхождани от вътрешното психологическо отсъствие на единия герой.
Баща
20 мин., 2017; режисьор: Ивайло Минов
Загубен в изпечено от безмилостното слънце поле, младият Лео се озовава на пътя на стадо препускащи говеда, водено от мистериозен конник.
Водещ на дискусията: Елена Мошолова; гост: Яна Костова, куратор.
***
В/ХОД арт док зона, „Човек с шапка”
Йон (пиеса за осиновените)
ДВИЖЕНЧЕСКИ ВЕРБАТИМ ТЕАТЪР
27. май/19:30/Червена зала
Спектакълът разказва за осиновяването чрез съвременен танцов пърформанс. Базиран е на интервюта с родители, осиновени и специалисти и е провокация към идеите ни за идентичност, семейство и хуманност. Постановка и теренна работа: Стефани Ханджийска; музика: Георги Атанасов Minstrell; костюми: Невена Георгиева; виолончело: Стефан Ханджиев; участват: Боян Арсов, Василия Дребова, Деян Георгиев, Пламена Пенчева.
На български език.
Вход: 15/10/5 лв. (по избор)
***
В/ХОД арт док зона представя:
Макле-Хаджиев
КОНЦЕРТ
28. май/19:30/Червена зала
Шарлот Макле (цигулка) и Стефан Хаджиев (виолончело) ще изсвирят „Пасакалия” от Йохан Халворсен, Dhipli Zyia от Янис Ксенакис, Френска сюита № 3 от Й. С. Бах и Опус № 7 от Золтан Кодай. Макле и Хаджиев търсят нещо различно от вече установените норми в интерпретирането на камерна музика. Фокусират се върху различните методи на звукоизвличнае и формиране на времето в музиката без да пренебрегват или променят концепцията на композитора и нотния текст.
Вход: 12/10 лв.
****=
The Strawberry Finns
Gender(Fluid)
КОНЦЕРТ, ПОЕТИЧНО ЧЕТЕНЕ, ПЪРФОРМАНС
31. май/19:30/Червена зала
Музикално-поетично-пърформативната акция е като алхимично-физичен експеримент с течността пол (gender) и, както всеки друг проект на Strawberry Finns, е с отворен код към публиката – интерактивен. Това дава възможност на всеки един от присъстващите да стане част от изследването. Автор: The Strawberry Finns – музикално-импровизационната ъндърграунд формация: Иван Стоянов (Peter Nightingale), Константин Кучев и Александър Евтимов-Шаманчето.
На български език.
Вход: 8/6 лв.