Tърсене по
  • „Имане” - изложба на Хубен Черкелов
    „Имане” - изложба на Хубен Черкелов

„Имане” е първата самостоятелна изложба на Хубен Черкелов от 18 години насам. Специално за нея художникът създава 10 платна, интерпретиращи картини на значими за изкуството ни имена като: Иван Мърквичка, Антон Митов, Ярослав Вешин, Иван Милев, изобразени върху банкноти.  


През последните години, за основа на своята живопис авторът използва визуални образи взети от финансови документи като банкноти, монети, чекове, облигации размишлявайки върху връзката между политика, финанси, история и изкуство. Освен паричен знак, за художника банкнотата e визуален код, сбор от символи и знаци, средство за познаване и оценяване на изкуството като стойност. Тя е и материална единица за най-лесния и естествен международен обмен - създадена по различно време, отпечатана на различни места, тя провокира художника в неговите разсъждения за мястото на твореца и ролята на изкуството.


53918


„Миналото никога не е мъртво, то дори не е минало” (Уилям Фокнър, „Реквием за една светица“). Този цитат ни довежда най-близо до идеята на художника. Ориентирите за време и пространство, за тук и сега, са изчезнали, откривайки повторяемост на ситуации. Картините на Иван Мърквичка, Антон Митов, Ярослав Вешин, Иван Милев присъстват върху банкноти печатани през 20-те години в American Banknote Co. Появяват се отново този път върху платната на Хубен Черкелов, рисувани в ателието му в Ню Йорк и превърнали се в символи на национална сила и идентичност.


53920


***


Хубен Черкелов (Houben R.T.) е роден през 1970 г. Живее и работи в Ню Йорк.


В своите ранни произведения – фотографии, филми и инсталации разглежда теми, свързани с периода на прехода в най-новата ни история и постсоциалистическото общество. В настоящите си творби рисува образи, заимствани от изображения върху финансови документи, използвайки техника с фолио и акрилни бои. В тях открива начини, чрез които символни образи легитимират националната идентичност.


Негови произведения са представяни в Музея на изкуствата Бронкс, Ню Йорк, Музея Брогън, Флорида, 54-то Венецианско биенале и галерии в Бостън, Ню Йорк и др.


www.houben.nyc