Ректоратът на Софийския университет е една от най-емблематичните сгради в София. Сигурни сме, че някои от вас често минават покрай нея или поне веднъж са пристъпвали прага ѝ! Какво обаче наистина знаем за този символ на висшето образование в България?
Заедно с Historicalroutes.bg сме ви подбрали 10 любопитни факта, които ще ви потопят в интересната и необикновена история на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
1. Сградата на Ректората получава настоящия си облик повече от половин век след като е създаден Софийският университет през 1888 г.
2. Преди създаването на университета, на негово място съществува само Молловият хан. Тогава това е бил краят на града, а Орлов мост все още не е съществувал.
3. Само година след създаването си (1889 г.) институцията е със статут на висше училище. Първият ректор е Александър Теодоров-Балан.
4. През 1904 г. вече е университет с историко-филологически, физико-математически и юридически факултет.
5. Имотът и средствата за строежа на Софийския университет са завещани от Евлоги Георгиев, преди смъртта му през 1897 г., по волята и на брат му Христо, който умира през 1872 г.
6. Сградата на Ректората съчетава френския почерк на арх. Анри (Жан?) Бреасон и идеите на големите български архитекти Никола Лазаров и Йордан Миланов, доразвили първоначалния проект.
7. Арх. Анри (Жан?) Бреасон осъжда България за нарушени авторски права при доразвитието на неговия проект.
8. Поради съдебни спорове за завещанието на Евлоги Георгиев и дългите войни след 1912 г., основният камък на Ректората е положен чак през 1924 г.
9. На тържествено откриване на Ректората, през 1934 г., са представени статуите на братя Евлоги и Христо Георгиеви. Те са сътворени от знаменития варненски скулптор Кирил Шиваров.
10. Северното и южното крило на Ректората сякаш са част от първоначалната сграда, въпреки че са проектирани по време на Втора световна война и са завършени между 1949 и 1952 г. (довършителни работи има чак до края на 70-те). Това показва изключителна приемственост между различните поколения архитекти.
За да се потопите в още интересни истории от миналото на София, можете да се включите в историческите маршрути, организирани от Historicalroutes.bg. За повече информация следете фейсбук страницата.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!