Канада е втората по площ страна в света след Русия, а нейната обща граница със Съединените щати на юг и северозапад е най-дългата в света.
Канада е много интересна страна и се оказва, че именно там са изобретени някои неща, за които едва ли сте подозирали, че са с канадски произход. Ето кои са те:
1. Фъстъчено масло
Първият патент за веществото за намазване всъщност е даден на канадския Марселъс Гилмор Едсън от Монреал през 1884 г. Той измислил процеса на смилане на печени фъстъци, за да създаде „консистенция като тази на маслото”, която той рекламира като протеинов заместител за тези, които не могат да ядат твърда храна.
2. IMAX
Можете да благодарите на Канада за IMAX. Канадските режисьори Греъм Фъргюсън и Роман Кройтор за първи път въвели технологията за изображения с висока разделителна способност на огромни екрани на изложението Expo ’67 в Монреал. С бизнесмена Робърт Кер и инженера Уилям Шоу основават Multi-Screen Corporation, която по-късно става IMAX (съкращение от „Image Maximum“). Първият постоянен IMAX киносалон, Cinesphere, отвори врати в Ontario Place в Торонто през 1971 г. Първоначално използван за научни и документални филми, IMAX бил закупен през 1994 г. от американска компания.
3. Глобалните часови зони
Знаете ли онези часовници, които ви казват колко е часът в градовете по целия свят? Те не биха били възможни без канадския железопътен инженер Сандфорд Флеминг. В миналите векове местните времена са били базирани на слънцето, което ги е правело малко по-различни от място на място. Това нямало голямо значение до определен момент. След като изпуснал влака си и заседнал на железопътна платформа поради несинхронизирани часовници, Флеминг излязъл с идеята да създаде 24 часови зони по целия свят, които да формират „международно стандартно време“.
4. Ротационен снегорин
Ако има нещо, от което канадците разбират, това е снегът. Там има огромни количества сняг, с които хората трябва да се справят. И така, първият ротационен снегорин, който използва въртящ се механизъм за повдигане на снега и изстрелването му, е изобретен от J.W. Елиът, зъболекар от Торонто, през 1869 г.
5. Моторна шейна
Наред с почистването на снега, канадците са търсили начини да се придвижват по него. Механикът, изобретателят и предприемачът Джоузеф-Арман Бомбардие от години се опитвал да направи отдалечените райони на Канада, включително неговия изолиран роден град Валкорт, Квебек, по-достъпни през зимата. За съжаление, проблемът с изолацията през зимата станал още по-сериозен за Бомбардие през 1934 г., когато неговият син починал от болест, защото не можел да стигне до болницата. Той удвоява усилията си и през 1937 г. разработва първата моторна шейна, която може да побере седем души.
6. Чували за боклук
Следващият път, когато трябва да изхвърлите боклука, обвинете Канада. През 50-те години на миналия век Хари Василик от Уинипег използва гъвкавия пластмасов полиетилен, за да създаде първата торба за боклук, по искане на местна болница, търсеща санитарен начин за изхвърляне на отпадъците. По същото време двама други канадци, Франк Пломп и Лари Хансен, работели върху своя собствена версия на найлонова торба за боклук. През 1971 г. химикът от университета в Торонто Джеймс Гилет създава по-екологична, биоразградима версия.
7. Уоки- токи
Изобретяването на двупосочното преносимо радио обикновено се приписва на канадския Доналд Хингс, който създава това, което нарича „пакет комплект“ през 1937 г. Уоки- токитата станали решаващи за военните комуникации през Втората световна война.
8. Кори за яйца
Това е едно от онези прости изобретения, без които не можем да си представим живота. През 1911 г. Джоузеф Койл изработва картонена кутия с отделни процепи, така че яйцата да не се блъскат едно в друго и да не се чупят при транспортиране. Повече от век по-късно творението му остава до голяма степен непроменено.
9. Повдигащ сутиен
Въпреки че името „Wonderbra“ съществува още през 1939 г., нов подход към бельото от дизайнерката от Квебек Луиз Поарие през 1963 г., наречен Dream Lift модел 1300, включва банели и подплънки, които създават невероятен ефект.
10. Пейсмейкър
Наречен „баща на биомедицинското инженерство“ от British Columbia Medical Journal, Джон Хопс излиза с идеята за пейсмейкъра, докато проучвал начини за подобряване на сърдечните операции. Той разбрал, че един електрически импулс може да регулира ритъма на сърцето и дори да го рестартира. В началото на 50-те години той създава първия външен пейсмейкър, който доставя електрически импулс през катетър, поставен в югуларната вена. Това проправи пътя за имплантируемия пейсмейкър по-късно, от който самият Хопс се възползва: Той има такъв имплантиран през 1984 г.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!