В наши дни пътуването е почти неограничено и до голяма степен го приемаме за даденост.
Само допреди няколко десетки години обаче пътуването със самолет е било недостижима мечта.
Тъй като авиационната индустрия остава едно от чудесата на съвременното общество, впечатляваща със своята мащабност и организация, ето някои от най-интересни факти, свързани с нея:
1. Най-дългият полет в света
Най-дългият полет в света е осъществен през 1968 г. Самолетът е престоял в небето в продължение на забележителните 65 денонощия, а причината е рекламна кампания на хотел в Невада. Интересното е, че рекордът все още не е подобрен.
2. Най-големият самолет
Най-големият самолет в света е украинската грандоманска товарна машина Антонов Ан-225 Мрия, който е създаден в края на 80-те години и побира 276 тона товар. Той разбива 240 рекорда на Гинес и е най-тежкотоварният летателен апарат, правен в историята. Дълъг е 84 м и има размах на крилата 88 м. Това го прави повече от два пъти по-дълъг от изминатия първи полет със самолет в историята на човечеството, осъществен през 1903 г. от братя Райт и продължил 39 м.
3. Най-безопасният начин да пътувате
Въпреки че много хора страдат от аерофобия, летенето със самолет е най-безопасният начин за пътуване въобще. Шансът да загинете в самолетна катастрофа е по-малък от това да умрете от светкавица или ударени от метеорит. Интересен факт е, че 2017 г. беше най-безопасната в историята на авиацията – станали са едва 10 катастрофи с пътнически самолети, където са загинали 44 души в световен мащаб.
4. Гасенето на светлините преди кацане
Сигурно сте се чудили защо винаги преди кацане се гасят светлините на борда на самолета. Това се дължи на една причина – в случай на инцидент и нужда от евакуация, очите на пасажерите вече да са привикнали с тъмнината навън.
5. Най-краткият маршрут
Най-краткият редовен полет в света е дълъг по-малко от 3 км. Става въпрос за полета между два острова в Шотландия – Уестрей и Папа Уестрей. Единственият начин да се достигне до тях обаче е със самолет. Полетът трае едва 47 секунди и се харчи повече гориво за излитане, от колкото за самия полет.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!