Дайвинг? Защо не! (част 1)

  • Дайвинг? Защо не! (част 1)
    Дайвинг? Защо не! (част 1)

Дайвингът е едно от лицата на екстремния туризъм.

Той разкрива тайните на подводния свят и учи организма ви на самоконтрол. Няколко урока по дайвинг ще ви осигурят незабравимо приключение в дълбините на един по-различен свят.

За да се практикува обаче, се изискват добро здраве, да можете да плувате и бързо да се адаптирате към средата.
За да го се впуснете в такова приключение, трябва да преминете специален курс на обучение. При първите си гмуркания в открити води пък ще бъдете придружени от професионалисти.  

Вероятно се чудите как се чувства човек на първите си уроци по дайвинг, ами – в абсолютна безтегловност, объркан и неспособен да координира в синхрон мисълта, движенията и дишането си. Но това е нормално усещане.
 Това е така, тъй като плуването над водата няма нищо общо с плуването под нея. 

Дайвинг? Защо не! (част 1)


При дайвинг трябва да се научите да дишате през устата, като в същото време стискате носа, за да изравните налягането, защото в противен случай може да се спукат ушните тъпанчета. Колкото по-надълбоко се спускате, толкова по-плавни ще стават движенията ви.

Имайте предвид също, че при дълбочина над 25 метра, количеството на азот в кръвта е толкова голямо, че настъпва т. нар. „азотна наркоза“. Съзнанието се замъглява, нарушава се основната координация на движенията и се изразява в състояние на веселост, граничеща с неадекватност.
 В такъв момент е много важно да има някой около вас, за да не направите някоя глупост. 

Пътят към повърхността пък трябва да изминавате бавно, като
 на определени интервали правите дълбоки вдишвания и издишвания, за да може тялото ви да се изчисти от натрупания азот. 
Дайвинг? Защо не! (част 1)


Поне в началото, дайвингът изисква редовна практика, за да усвоите бързо подводния модел на поведение. Постепенно обаче ще влезете в синхрон със света на морските обитатели. 

Има и редица ползи от този по-нестандартен спорт. Дайвингът п
овишава координацията и концентрацията, освежавайки съзнанието. Освен това подобрява дихателната система, тъй като белите дробове трябва да работят по-учестено, за да си набавят нужното количество кислород от акваланга. С други думи дайвингът укрепва цялостното физическо и психическо благосъстояние на организма.