В една от необичайно топлите недели на зимен януари се разходих до Пътеката на здравето в Банкя. Идеята беше да избягаме сред природата, да е възможно най-близо до София и да не е прекалено изморително.
На една ръка разстояние от София
Много често се чудим къде да отскочим за няколко часа до място, което е близо до града и в същото време сред природа. Банкя отдавна вече не е отделена от столицата, но все още е предпочитано място за неангажираща разходка през уикендите. Затова и нашият избор се спря на нея и по-точно на екопътеката.
Входът от екопътеката
Началото на пътеката
За екопътеката има паркинг, на който може да оставиш колата си. Имай предвид, че през почивните дни и на хубаво време е доста пълен. След това се върви малко пеша по улица Иван Вазов и се стига до входа, където започва борова гора.
Пътят през гората е приятен
По пътеката
Полезна информация
Екопътеката е дълга приблизително 7 км и се минава за около 2 часа ходене нормално темпо - нищо работа и за най-мързеливите. В горската си част е сенчеста. Теренът е лесен, но е важно да се знае, че през топлите зимни дни е много вероятно пръстта да се е размекнала и пътят да е кален. Пътеката е означена с маркировка навсякъде.
Гледка към Люлин планина
Маршрутът
Първата част от маршрута минава покрай Градоманската река. След това се излиза от гората и се върви покрай обширно поле, от което се разкрива панорамна гледка към Банкя, Люлин планина и Витоша. Пътят продължава в покрайнините на Банкя, докато не се влезе обратно в града, където се затваря кръгът на екопътеката.
Гледка към Люлин планина и Витоша
Растителността в района
Стадо овце по пътя на екопътеката
Разходката ни
В деня, в който се разходихме тук, времето беше доста слънчево и топло. Разчитахме на google maps, тъй като не тръгнахме от входа на пътеката и може би затова няколко пъти се натъкнахме на домашни (доста свирепи) кучета в къщите, покрай които минавахме. Ако се следва маркировката обаче, няма такава опасност.
Коне в района на Екопътеката на здравето, Банкя
По пътя си срещнахме овчар, който водеше стадото си. Разхождаха се семейства с малки деца, млади хора и пенсионери. По пътя няма заведения или магазини, но на доста места има пейки за отмора.
Храм Свети Кирик и Юлита
Минахме покрай вилни къщи, а накрая подминахме храма Св. Кирик и Юлита. Малко по-надолу екопътеката свърши. Този маршрут е изключително лек и ненатоварващ, подходящ за всеки и за разходка по всяко време на годината на една крачка от София.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!