Кой е бил Хонорий и къде се намира неговата гробница?
Като част от подземния археологически музей под базиликата Света София в София в края на август 2014 г. беше официално открита гробницата на Хонорий - единствената засега открита в България късноантична гробница с изписано името на погребания.
Кой е Хонорий?
В погребалната камера са открити костите на възрастен човек, за които се смята, че са от V-VI век. Тялото е положено с глава на запад, а мъртвецът е бил виден гражданин на Сердика, може би епископ. Името на погребания е изписано в гробницата, което се среща изключително рядко.
Какво представлява гробницата?
Самата гробница има правоъгълна форма и свод, изградена е от тухли. Размерите й са приблизително 2 на 2,50 м, а височината й е около 1,70 м. Украсена е с растения (бръшлян, палма и върба), кръстове и надписи със смесица от латински и гръцки букви. Един от тях гласи "Хонорий, раб божи". На няколко места е изписано на латински "Бог".
Гробницата е открита при строеж на канализация през 80-те години, но вместо да бъде взето решение за нейното консервиране и реставриране, част от нея е разрушена, а канализацията прави само малка чупка. Край гробницата на Хонорий при разкопки са открити още няколко, които са част от некропола под базиликата Света София. Има планове през следващите години да се прокопае тунел между подземието на Света София и гробницата.
Накратко за епохата
Древна Сердика е градът на Константин Велики, който той нарича "моят Рим". От IV век ранното християнство се разпространява в Сердика, а през 311 г. тук се ражда идеята на император Галерий за Едикта на толерантността. По силата на едикта християните могат свободно да изповядват своята религия и да изграждат първите си църкви. На най-високото място край Сердика е изграден един от първите християнски храмове, на чието място по-късно е издигната базиликата Света София.
Полезна информация: Гробницата на Хонорий се намира под стъклен покрив точно срещу входа на базиликата Света София. Можете да я посетите, след като си вземете билет от Музея в подземното ниво на базиликата Света София.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!