Хиераполис - един древен спа град

  • Хиераполис - един древен спа град
    Хиераполис - един древен спа град

Местоположението на този древен спа град на върха на туристическите магнитни травертини на Памуккале е доста впечатляващо.

Основан като лечебен център около 190 г. пр. н. е. от Евмен II от Пергам, той просперира както при римляните, така и при византийците, когато големи еврейски и православни християнски общности съставляват по-голямата част от населението. Повтарящите се земетресения довждат до бедствие и Хиераполис най-накрая е изоставен след трус през 1334 г. сл. Хр. Когато посещавате, не пропускайте Римския театър, агората и музея на място.

От средата на октомври до март последните билети са в 17:00 часа.

Византийска порта към Мартириума на Свети апостол Филип

Влизайки през южната порта, преминете през византийската порта от 5-ти век, изградена от травертинови блокове и мрамор сред други материали, и подминете дорийските колони на гимназиума от 1-ви век. Важна сграда в Хиераполис, ориентиран към здравето, тя се срутва при земетресение от 7-ми век. Продължете направо за основите на храма на Аполон. Както в Дидима и Делфи, свещениците-евнуси се грижели за оракула на храма. Неговата предполагаема сила произтича от съседен извор, Плутоний (наречен на бога на подземния свят Плутон). Явно само жреците са разбирали тайната на задържането на дъха около токсичните изпарения, които се издигат от Хадес, незабавно убивайки малките животни и птици, които са принасяли в жертва.

Грандиозният Римски театър, построен на етапи от императорите Адриан и Септимий Север, може да побере повече от 12 000 зрители. По-голямата част от сцената е оцеляла, заедно с някои декоративни панели и седалките на първия ред за ВИП ложи.

От театъра пътеките водят нагоре и наляво към по-малко посещавания, но завладяващ Матриум на апостол Свети Филип, сложна осмоъгълна структура на терен, където се предполага, че Свети Филип е бил мъченик.

Елинистически театър до улица Фронтин

От мартириума неравна пътека, която дава фантастична гледка към мястото и равнините отвъд него, води на запад през хълма до напълно разрушения елинистически театър, над агората от 2-ри век. Една от най-големите, откривани някога, агората е била заобиколена от мраморни порти с йонийски колони от трите страни и оградена от базилика от четвъртата.

От театъра следвайте стръмната обрасла диагонална пътека към тополите, за да стигнете до агората (алтернативно се върнете към Мартириума на апостол Свети Филип за по-лесна пътека надолу). Вървейки надолу през агората, ще излезете отново на главната пътека по билото. Завийте надясно по улица Frontinus с колонади , където са останали оригинални настилки и колони. Монументални арки някога са ограждали двата края на главната търговска артерия на града. Разрушената арка на Домициан е в южния край; точно преди това е голямата тоалетна сграда на Хиераполис.

Некропол

Отвъд арката на Домициан са разрушените римски бани , а по-нататък покрай тях павиран път в стил Апиев път води до северната порта, минаваща през изключителен некропол , който се простира нагоре по хълмовете. Гробниците варират от кръгли могили до богато украсени двуетажни саркофази.