Къде ще честваме 2 юни?

  • Къде ще честваме 2 юни?
    Къде ще честваме 2 юни?

2 юни е Ден на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България. Датата е кончината на българския поет и революционер Христо Ботев (2 юни 1876 г.). За първи път се отбелязва във Враца и Пловдив през 1884 г. Официално се чества от 1901 г., когато на тържествата на връх Вола (Околчица) присъстват Ботеви четници.

Къде ще честваме 2 юни?

ВРАЦА

В тазгодишната програма на "Ботеви дни" за периода 26 май - 2 юни са включени общо 31 събития, а в съпътстващата - още 14. Сред тях са традиционните национален рецитал-конкурс за Ботева и възрожденска поезия и проза, изложба на старопечатни книги, шествие и концерти и др.

1 юни пък е Деня на Враца и той също ще бъде наситен с много събития. Денят ще завърши с тържествен концерт, посветен на 147-ата годишнина от подвига на Христо Ботев и неговата чета и митинг-заря за загиналите за свободата на България.

В навечерието на паметната дата 2 юни ще бъде отслужена възпоменателна панихида за загиналите за свободата на България, а в деня на кончината на поета-революционер Христо Ботев ще се проведе и традиционното всенародно поклонение на връх Околчица.

ХАСКОВО

Община Хасково и Военно формирование 52 740 Хасково организират тържествен ритуал по повод 2 юни- Ден на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България. На 2 юни 2023 година от 12 часа пред паметника на Христо Ботев в Хасково ще бъде изразена признателност към ело на поета революционер и хилядите знайни и незнайни герои, пожертвали живота си за България.

ПЛОВДИВ

С военен ритуал, поклонение, тържествено слово и полагане на венци и цветя, в Пловдив ще бъде почетен Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България – 2 юни. Тази година се навършват 147 години от подвига на Христо Ботев и неговата чета.

Церемонията ще се проведе на 02.06.2023 г., петък, от  11.30 часа пред паметника на Христо Ботев в Цар Симеоновата градина.

Слово ще произнесе Крум Филипов – поет, писател, театрален и кино режисьор, носител на Награда „Пловдив“ за ярки постижения в областта на културата през изминалата 2022 година в Раздел „Художествена литература и хуманитаристика“ за стихосбирката „Писма до сина ми“, ИК Жанет 45. Водещ ще е актьорът от Драматичен театър Пловдив – Ивайло Христов.

Участие в церемонията ще вземат Военен духов оркестър, представителни формирования на гарнизон – Пловдив – почетна рота и венценосци, комитет „Родолюбие“ и комитет „Васил Левски“, политици, общественици, ученици, граждани и медии.

Денят на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България се чества всяка година в България в деня на смъртта на поета и революционер Христо Ботев (2 юни 1876 г.) За първи път се отбелязва във Враца и Пловдив през 1884 г. Официално се чества от 1901 г., когато на тържествата на връх Вола (Околчица) присъстват Ботеви четници. На 2 юни 1948 г. точно в 12 часа е даден първият сигнал за едноминутно мълчание в чест делото на българските герои и оттогава това се прави и до днес – в продължение на 2 минути сирените в цялата страна оповестят отдаването на всенародна почит.

КАЗАНЛЪК

С нарочна заповед Кметът на Община Казанлък Галина Стоянова обяви 2 юни 2023 г. – официален празник на град Казанлък нареди да бъде неучебен ден за учениците от училищата на територията на община Казанлък.

Решението на Кмета на Казанлък ще даде възможност на децата да бъдат част от събитията в празничната програма.

БРЕЗНИК

Осмокласници от Брезник ще проведат утре /30 май/ изнесен урок по повод 2 юни - Денят на Ботев и на загиналите за свободата на България. Те ще посетят село Сопица и ще изнесат кратка презентация за родения в селото четник от Македоно-одринското опълчение Крум Апостолов, съобщи Аниела Асенова- ръковидител на клуб „Приятели на историята”.

За героя от Сопица Аниела Асенова научила преди години от възрастен жител на селото. Намерила и негова снимка. При подготовката на урока, учениците от 8 „б“ клас на Средно училище "Васил Левски" в Брезник, които участват в ръководения от Асенова клуб, се допитали до Държавен архив Враца. Оттам  им изпратили копие на съхранявания в архива дневник на четите, изпращани в Македония от пункт Кюстендил. Така научили, че Крум Апостолов е роден през 1888 г. Около 20-годишен постъпва в четата на Михаил Чаков - войвода на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и виден революционер. Загива на 3 юли 1907 г. 

Знае се също, че освен него, още няколко младежи от Брезнишко са се записали като четници, каза Асенова. За урока в Сопица е издирен и поканен родственик на Крум Апостолов, от когото учениците се надяват да научат повече за героя. В негова чест те ще засадят туя в двора на месното читалище, имат идея да бъде поставена и паметна плоча.