Как да избегнем стреса на летището

  • Как да избегнем стреса на летището
    Как да избегнем стреса на летището

Проверките за сигурност са най-страшното. Губите много време и винаги нещо не е наред: забравяте нещо, трябва да си отваряте куфара, да си сваляте бижутата... Въпреки това има как да направите живота си по-лесен!

Тайната да минете спокойно и без стрес през проверките за сигурност е да се оправите възможно най-бързо. Не се колебайте да започнете да прилагате следните съвети поред от момента, в който започнете да приготвяте багажа си.

1. Оставете забранените предмети в чекирания си багаж

Когато приготвяте куфара си, внимавайте да не вземете със себе си опасни предмети или ги поставете на дъното на багажа, който смятате да регистрирате, само ако сте сигурни, че е разрешено. Отнася се за джобни ножчета, включително тези в ключодържателите, бръснарски ножчета (освен в самобръсначки), ножове, газови бутилки…

2. Дръжте си течностите под ръка

Вместо да затрупате на дъното на куфара течностите, които носите, не забравяйте да ги сложите на леснодостъпно място, например във външния джоб на куфара. Уверете се, че нямате повече течности от предвиденото. Лесно е да се забрави, че сувенирната снежна топка не е по-разрешена от бутилка!

3. Не опаковайте подаръците

Като заговорихме за сувенири… Ако сте решили да носите подаръци в куфара си, избягвайте да ги опаковате, ще имате достатъчно време за това, когато пристигнете. Истината е, че ако някой от тях изглежда подозрителен, ще изгубите ценни минути да го разопаковате.

4. Регистрирайте се онлайн

По-бързо е, а често е и по-икономично. Регистрацията (или чек-ин) онлайн обикновено е възможна от седмица до 24 часа преди полета.

5. Помислете за подходящи чанти за електронните устройства

За да може да минат през скенера за проверка на багажа, чантите с преносимите компютри, фотоапаратите и конзолите трябва да бъдат извън куфара. Не слагайте в чантата на фотоапарата нищо друго освен него, за да не предизвикате смущение в скенера. Накрая може би ще трябва да извадите, а после да приберете апарата, така че вземете чанта, лесна за отваряне.

6. Облечете се подходящо

Облечете се възможно най-просто. Вместо труден за събличане пуловер изберете сако. Колкото до обувките, не обувайте какво да е: избягвайте, доколкото е възможно, гел подметките, които може да създадат проблем (гелът като цяло е забранен), и главно предпочитайте лесни за събуване обувки (ако може без връзки). Не забравяйте чорапите, за да не се наложи да ходите боси в случай че трябва да се събуете.

7. Отстранете метала

Ако днес ще минавате през детектора за метал, оставете настрана всичко метално! Колани, бижута, значки, шноли, вериги или пък закопчалки трябва да стоят на топло в багажа. Ако сте по-кокетни, най-просто е да пуснете всичките си аксесоарчета в някое джобче на чантата си и след проверката пак да си ги сложите.

8. Изпразнете джобовете си

За да не го правите в последния момент и да се забавите на детектора за метал, имайте предвид да не слагате нищо по джобовете си. Ключове, паспорти, мобилни телефони и часовници е много по-добре да стоят в леснодостъпна чанта.

9. Пригответе документите си

Няма нищо по-досадно от това да търсите бордната карта или паспорта си на дъното на сака… и да не ги намирате. Преди да тръгнете за летището проверете дали имате документи и ги пъхнете в джоба на сака си, за да можете да ги извадите, когато е нужно.

10. Отидете навреме

Златното правило! Ако сте организирани, без колебание отидете възможно най-рано. Винаги тръгвайте половин час по-рано, отколкото сте си намислили, заради риска от задръствания и закъснения на транспорта.

 

Бяхме ви полезни? Последвайте ни и във фейсбук!