Анталия, слънчевият град на Турция, продължава да посреща посетители в топлите си региони, докато есента започва да охлажда северното полукълбо. Топлото време на Анталия, девствените плажове, тучната природа и древните съкровища предлагат продължително лято на тези, които планират почивка през есента.
През септември, когато природата започва да се подготвя за зимата, ние се сбогуваме със затоплящото лятно слънце. Почиващите постепенно се завръщат у дома от крайбрежните си ваканции и плажовете. В Анталия обаче животът е различен. Разположена в сърцето на Средиземно море и Турската Ривиера, тази южна провинция дарява триста слънчеви дни на своите щастливи жители, които рядко виждат температури под 20 градуса и могат да плуват в морето до края на ноември, докато се наслаждават на чистите плажове в района. Благоприятното географско местоположение на Анталия и нейният почти целогодишен топъл климат не остават незабелязани от нейните фенове. Посетителите през лятото в Анталия удължават престоя си, докато пенсионерите и временните работници могат да се насладят на мека зима в този прекрасен град.
Вместо да си облечете зимните дрехи, помислете за топлото време в Анталия. Продължете да четете за повече подробности за живота в този регион с мек климат...
Девствени плажове
Анталия е известна със своите чисти плажове, простиращи се докъдето стига окото ви. Столицата на Турската Ривиера Анталия предлага 229 плажа със Син флаг. Посетителите могат да се насладят на тези плажове до края на ноември или дори началото на декември, чувствайки се като у дома си в Анталия.
В Анталия, с изглед към легендарното тюркоазено море на Турската Ривиера, можете да посетите девствените плажове Лара, Коняалтъ и Капуташ през есента и зимата. Разположен в центъра на града, плажът Лара, с неговия фин пясък, е идеален за плуване сред нежните му вълни. Плажът Коняалтъ се простира на седем километра от западната част на града до планината Бей. Коняалтъ, изпълнен с барове, кафенета и нощни клубове, предлага оживени дни и вечери, както през лятото, така и през есента и зимата. Плажът Капуташ, близо до Каш и Калкан, е живописно място, до което се стига по дълго стълбище, издълбано в склона на скалата.
Прекрасни древни градове
Анталия, дом на хилядолетни цивилизации, притежава уникално културно наследство. Древният град Перге, столицата на региона Памфилия, е само на 18 километра източно от центъра на Анталия. Този великолепен град, известен в историята със своята архитектура и мраморни скулптури, продължава да заслепява посетителите със своите Римски бани, зашеметяващи подови мозайки и стадион във формата на подкова, както и монументален театър, който някога е побирал дванадесет хиляди души! Перге е съкровище, което наистина носи древното величие на Анталия до наши дни.
Древният град Патара, на около 40 километра западно от Каш, е един от най-старите и важни градове на Ликийската империя. Докато разкопките на Патара продължават от 1988 г., нейният великолепен плаж е важен район за хвърляне на хайвера на застрашената костенурка в Средиземно море, Карета Карета. Освен това Патара е родното място на Свети Никола, известен в цял свят като Дядо Коледа.
Красиви центрове за гмуркане
Анталия също е световно известен център за гмуркане. Градът предлага много възможности за водни и природни спортове, а гмуркане от световна класа е възможно дори през есента и зимата. Провинция Анталия разполага с широка разнообразие от възможности за гмуркане, от Калкан до Патара на изток. Намиращ се на юг от града, Каш е едно от 10-те най-добри места за гмуркане в света, предлагащо разглеждане на морска флора и фауна като морска трева, корали и морски гъби, заедно с потопените руини на древни градове.
Предпочитан от любителите на голфа
Белек, известният курортен район на Анталия, също привлича вниманието с голф игрища, проектирани от световноизвестни голф играчи. Белек е важен център за голф туризъм, включващ луксозни хотели, курорти и инфраструктура, известна сред европейския голф свят. На 20 минути път с кола от Анталия, Белек има 15 отличителни голф игрища, отворени през есента и зимата. Освен това някои от голф игрищата в Белек предлагат нощен голф с уникални осветителни системи.
Световноизвестни трекинг маршрути
Анталия е истински трекинг рай. Ликийският път и Пътят на Свети Павел, класирани сред най-красивите маршрути в света, са в границите на този слънчев град. Ликийският път, първият маршрут за поход на дълги разстояния в Турция, е 500-километров маршрут, простиращ се от Фетие до Анталия. Ликийският път, който преминава през области на природни чудеса като Фетие, Олюдениз, Долината на пеперудите, залива Кабак, Калкан, Каш, Кекова, Демре, Патара, планината Олимпос, Чъралъ и каньона Гьойнюк, представя историята на регион, датиращ от древността.
Пътят на Свети Павел, който започва от древния град Перге и завършва в квартал Ялвач близо до езерото Егирдир в Испарта, е вторият най-дълъг маршрут за поход в Турция. Туристите могат да станат свидетели на една от най-важните промени в християнството, като вървят по този прочут и предизвикателен маршрут, известен от две хиляди години като Пътят на поклонението.
Пещерите, природните чудеса
Анталия е известна и със своите пещери, всяка от които е чудо на природата. Разположена на 30 километра северозападно от града и на около 430-450 метра над морското равнище, пещерата Караин е една от най-големите естествени пещери в Турция. Останките от пещерата, които разкриват различен поглед върху човешката история, са изложени в музея на Анталия и музея Караин, разположен в близост до пещерата.
Първата пещера в Турция, отворена за туризъм - пещерата Дамлаташ, разположена в областния център на Алания, носи името си от водата, която капе от нейните сталактити. Смята се, че тези сталактити и сталагмити, които са с дължина 300 метра и покриват площ от 200 квадратни метра в пещерата, са се образували в продължение на 12 000 години.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!