Рабат, столицата на Мароко, е очарователна дестинация, богата на история, култура и традиции. Ето 27 факта за Рабат:
Столица: Рабат е столицата на Мароко и служи като политически и административен център на страната.
Основан от римляните: Градът първоначално е основан от римляните през 3-ти век пр.н.е., известен като „Рабатна“.
Обект на световното наследство на ЮНЕСКО: Историческата медина на Рабат, заедно със съседния град Сале, е обект на световното наследство на ЮНЕСКО.
Имперски град: Рабат е имперски град от 12 век, когато е основан от династията на Алмохадите.
Колониално влияние: По време на френския колониален период Рабат е бил столица на Френско Мароко.
Модерна архитектура: Рабат е известен със своята комбинация от модерна и традиционна архитектура, с елегантни френски колониални сгради, съпоставени с древни ислямски структури.
Kasbah на Udayas: Тази историческа укрепена цитадела е с изглед към река Bou Regreg и предлага панорамна гледка към Рабат и Сале.
Кулата Хасан: Това незавършено минаре е част от амбициозен проект на султан Якуб ал-Мансур през 12 век.
Chellah: Древно римско селище, превърнато в средновековен некропол, включващ руини, градини и щъркелови гнезда.
Кралски дворец: Официалната резиденция на краля на Мароко се намира в Рабат, въпреки че не е отворена за обществеността.
Морска архитектура: Много сгради в Рабат са построени в мавритански стил, характеризиращ се с мавритански и ислямски архитектурни елементи.
Административна столица: Рабат служи като административна столица на Мароко, където се помещават държавни институции и чуждестранни посолства.
Сграда на парламента: Мароканският парламент се намира в Рабат, което отразява значението му в политическия пейзаж на страната.
Посолства и дипломатически мисии: Рабат е домакин на множество чуждестранни посолства и дипломатически мисии поради статута си на столица.
Университетски град: Рабат е дом на най-стария университет в Мароко, Университета Мохамед V, както и няколко други институции за висше образование.
Музеи: Градът разполага с няколко музея, включително Музея на мароканските изкуства, Археологическия музей и Музея за модерно и съвременно изкуство Мохамед VI.
Bouregreg Marina: Модерно яхтено пристанище и комплекс за отдих по поречието на река Bou Regreg, предлагащ магазини, ресторанти и развлекателни дейности.
Кухня: Рабат е известен със своята вкусна кухня, която включва традиционни марокански ястия като тажин, кускус и пастила.
Културни фестивали: Градът е домакин на различни културни фестивали през цялата година, в чест на музиката, изкуството и литературата.
Пристанище Рабат-Сале: Градът има важно пристанище, което улеснява търговията с Европа и други части на света.
Промишленост: Икономиката на Рабат е разнообразна, с индустрии, включително текстил, преработка на храни и туризъм.
Трамвай: Рабат е един от малкото градове в Мароко с модерна трамвайна система, осигуряваща удобен транспорт за жителите и посетителите.
Международно летище Мохамед V: Основното международно летище, обслужващо Рабат и околния регион, разположено в близката Казабланка.
Религиозно многообразие: Рабат е дом на джамии, църкви и синагоги, отразяващи религиозното многообразие и толерантност на Мароко.
Крайбрежно местоположение: Разположен на брега на Атлантическия океан, Рабат се радва на мек средиземноморски климат с топли лета и меки зими.
Зелени площи: Градът може да се похвали с множество паркове и зелени площи, включително андалуските градини и екзотичните градини на Букнадел.
Река Бу Регрег: Реката Бу Регрег минава през Рабат и го отделя от съседния град Сале, като допринася за живописната обстановка на града.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!