Знаете ли, че...
... преди милиони години Европа била покрита с буйна растителност, която изчезнала след последната ледникова епоха. Едно ъгълче на континента обаче останало без ледена покривка и до днес в Странджа могат да бъдат видени растителни видове, които виреят по тези земи от милиони години.
Странджа е уникална не само с това. Разходете се с нас из тайните на планината, разположена там, където свършва България.
1. Природен парк Странджа е най-големият в България и единственият, който включва населени места на територията си (2 града и 19 села).
2. На територията на природен парк Странджа има пет резервата (Узунбуджак, Силкосия – първият резерват в България, Витаново, Средока и Тисовица).
3. Само 1/3 от Странджа се намира на българска територия, останалата част е в Турция.
4. Връх Градище (709 м) е най-високият в българската част на Странджа. До него се намира пещерата на египетската принцеса Бастет, около която има повече мистерии, отколкото известни факти. Открита е по социалистическо време, казват, че самата Людмила Живкова е дошла на място. След като приключили с пещерата, запечатали входа й с бетон, както си стои и досега.
5. Най-високият връх в цяла Странджа е Голяма Махиада (1031 м) – намира се в Турция.
6. 80% от Странджа е заета от гора, 20% пасища и ливади.
7. 98% от горите в Странджа са широколистни (букова и дъбова).
8. 47 вида дървета се срещат в Странджа.
9. 1000 вида билки можете да откъснете по странджанските поляни. Внимание! Някои са защитени.
10. В Странджа има над 100 пещери, в тях живеят 25 вида прилепи.
11. Едно прилепче с тегло 3 г изяжда за едно денонощие около 3000 насекоми. А прилепите живеят на колонии. За едно лято една колония от прилепи от една пещера изяжда около 6 тона насекоми. Всеки, който е бил някога в Странджа, знае колко мухи и комари има там и колко са досадни. Представете си какво би било, ако ги нямаше прилепите.
12. Дори зимно време Странджа не посивява – даже обратното. От средата на декември до края на февруари планината е покрита с килим от цъфнали циклами.
13. Зелениката е символ на Странджа. Повечето хора смятат, че зелениката е храст, но всъщност тя е дърво, което достига до 5-6 м височина. Всяка година в началото на май се провежда Фестивал на зелениката.
14. В Странджа се намират петте нестинарски села – Кости, Кондолово, Българи, Граматиково и Сливарово. Всяка година на 3 срещу 4 юни в село Българи се провежда ритуалът нестинарски танци.
15. На 5 км от село Българи можете да посетите истинска класна стая на открито, в гората. Екопътека Марина река е с дължина около километър и ще ви срещне с терциерна растителност – видове, които растат по тези места от милиони години.
16. Природен парк "Странджа" има два информационни центъра, в които можете да научите куп интересни факти за района и да получите информация за маршрути. Информационният център в Малко Търново се намира в централната част на града, на ул. България 11. Работи всеки ден от 9 до 17 часа. Зимата само с предварителна заявка на тел. 05952/3635, 05952/3160 или 0886 399 658. Информационният център в село Граматиково се намира в центъра на селото и разполага с музейна експозиция, свързана с природата, забележителностите и хората в Странджа. На вратата има телефон, на който да позвъните, за да ви отключат. Посещението и в двата центъра е безплатно.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!