Любопитно ли ви е да посетите музей, посветен на розата? Ако да, заповядайте с нас на едно виртуално пътешествие. Отправяме се към сърцето на Розовата долина и прекрасния град Казанлък.
"Градът на розите", както е известен, още преди век се налага като първенец в розопроизводството. Именно на нейно величество розата е посветен и музеят, намиращ се в градския парк "Розариум".
Първата музейна експозиция за казанлъшката роза е открита през 1967 г., а през 1969 г. тя прераства в Музей на розата, който е уникален в световен мащаб.
В музея ще научите интересни факти от историята на българското производство на маслодайни рози. Ще видите инструменти за обработка на розови градини, съдове за съхранение и износ на розово масло и вода. Направена е и възстановка на склад за розово масло и на първата лаборатория за изследване на чистотата на розовото масло създадена през 1907 г. от Христо Яръмов.
Това е свързано с тежък момент в историята на българското розопроизводство, когато се появява т.нар. "тереше" – фалшификат на истинското розово масло. Под заплахата за сриване на репутацията на българското розово масло като най-доброто в света, лабораторията на Христо Яръмов се явява успешен опит за осуетяване на тази вредна практика.
В качествата на българската роза ще ви убеди един интересен предмет в музея. Това е съд за розово масло (конкума), който е бил използван за последен път през 1947 г., но ароматът на рози се носи все още от него.
Ако и вие искате да отнесете аромата на роза със себе си, можете да закупите розово масло, козметика, ликьор или други продукти от маслодайната роза от музея.
А сега нека научим малко повече за качествата на розата, спецификата на розобера и значимостта на розовото масло.
Маслодайната роза
Маслодайната роза е пренесена в България от Индия. В долината, разположена между Стара планина и Средна гора, тя намира своята втора родина. От потомството на Роза дамасцена е излъчен вида Казанлъшка роза. Тя заема почти 100% от площта на маслодайната роза в България.
Розобер
Розоберът продължава около месец - от 20 май до 20 юни, но зависи от атмосферните условия на пролетта. Започва рано сутрин от 05:00 ч. и продължава до 09:00 - 10:00 ч.
1 кг розово масло се получава от 3000 кг розов цвят, а 1 грам - от 1000 розови цвята. Цената му на международния пазар е около 4000 евро за килограм.
Розово масло
Българското розово масло е най-качественото в света. Всички световноизвестни парфюмерийни фирми го използват в своите рецептури заради две основни качества - придава на парфюма голяма трайност и особен, приятен аромат.
Ежегодно, всяка първа събота и неделя на месец юни в Казанлък се организира традиционен Празник на розата, който предлага на посетителите незабравими спомени, свързани с красотата, веселието и гостоприемството на българина.
Полезна информация за Музей на розата, Казанлък:
Работно време: всеки ден от 09:00 до 18:00 ч.
Вход:
- възрастни - 6.00 лв.
- учащи (ученици и студенти) - 2.00 лв.
- деца до 7 години: безплатно
- беседа на български език 10.00 лв.
- беседа на чужд език - 20.00 лв.
- безплатно посещение: Всеки последен понеделник на месеца.
Любителско заснемане:
- с фотоапарат - 5.00 лв.
- с видеокамера - 20.00 лв.
***
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!