Това е един от най-спокойните манастири в околностите на Велико Търново, които може да посетите.
Макар да се намира само на 2 км от оживения Капиновски манастир (среща се и като Къпиновски) и често да ги наричат манастири-близнаци, Плаковският има съвсем различна атмосфера. Тук е тихо и има осезаемо усещане за усамотение.
История в няколко реда
Свещеникът ще ви разкаже историята на манастира. Основан е по времето на цар Иван Асен II. Бил е от богатите в района, но не е избегнал участта на повечето християнски обители в онези времена – опожаряван е седем пъти.
Какво ще видите в Плаковски манастир
Спретнат двор, дървени пейки под старо дърво, цветни лехи, сладкодумен свещеник. През 1856 г. прочутият майстор Колю Фичето възстановява част от разрушените манастирски сгради, предполага се, че е изградил и манастирската църква, както и величествената 26-метрова камбанария.
Велчова завера
Тук през 1835 г. са положили клетва участниците във Велчовата завера (неуспешен опит за въстание в Търновско и Силистренско). Водач е бил богатият търговец Велчо Атанасов, участвал е и самият игумен отец Сергий. След предателство съзаклятниците са обсадени в манастира, заловени са и са обесени в центъра на Велико Търново, а манастирът е разрушен. Левски също често се е укривал тук.
Знаете ли, че… В Плаковски манастир са заснети сцени от филма “Дякон Левски”.
Полезна информация: Манастирът е отворен по всяко време. Към края на 2015 г. не можете да останете да нощувате в него. Храмовият празник е на 20 юли. Намира се на 20 км от Велико Търново, на 3 км след село Велчево. Има табели.
*
Това е една от дестинациите в пътеводителя "50 места, които да посетите в Българаия през 2016 г.".
Открийте още идеи за манастири в България.
Вижте още снимки от Плаковски манастир:
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!