Съветите на една жена, която пътува по света от 4 години

  • Съветите на една жена, която пътува по света от 4 години
    Съветите на една жена, която пътува по света от 4 години

Джоди Етънбърг работи 5 години като адвокат в Ню Йорк – не за да се издигне в кариерата си, а за събере пари, да напусне работа и да тръгне на пътешествие по света. Тя поддържа блог за пътуване (LegalNomads.com), автор е на книга за кулинарни пътешествия и пише статии за сайтове и списания.

Джоди е един от най-подходящите хора, към които би могъл да се обърне човек за полезен съвет за пътуване, дори и да не е околосветско приключение с неизвестен край като нейното.

Ето няколко полезни съвета за пътуване, които Джоди споделя от опита, събран за четири години по пътищата на планетата.

Да пътуваш сам не означава да си самотен

Един от най-честите въпроси, които получавам, е „Не си ли самотна като пътуваш сама?“. Дори родителите ми си представяха как хлипам всяка вечер в леглото и пея сама на себе си приспивни песнички. Но когато дойдоха да ме видят в Банкок, те бързо се убедиха, че колкото и да е невероятно – имам приятели! Тайната на пътуването е, че прави преживяванията по-интензивни и не зачита социалните условности, които важат, когато сте си вкъщи.

Всичко друго можете да си купите

Научих се да не се паникьосвам, ако забравя нещо – почти всичко можете да си купите и на място. От тениска и сапун до нови джапанки, когато някоя маймуна изхвърли вашата от ръба на скала.

Таксиметровият шофьор по-добре от вас знае къде да закуси

Когато пристигнете някъде, намерете най-възрастния таксиметров шофьор и го попитайте къде да закусите. След първоначалния шок от въпроса, обикновено лицето му се разтяга в широка усмивка и той започва да ви говори за най-вкусната храна, а накрая ви отвежда там и резултатът в близо 100% от случаите е изумително вкусен. При това на място, което няма как да откриете сами иначе.

По-важно е да отворите съзнанието си за хората, отколкото да излезете извън утъпканите пътеки

Човек може да излезе от утъпканите пътеки и пак да не успее да се свърже истински с мястото, защото твърде много се е съсредоточил в това да бъде различен. Далеч по-важно е да отворите съзнанието си за местата и хората. Може да се намирате в най-оживения център на града и въпреки това да се срещнете с невероятни хора и техните истории.

Хората си приличат повече, отколкото си мислите

Да, има културни различия и традиции, които ще ви объркват, но в природата си хората навсякъде по света си приличат повече, отколкото си мислите. Усмивката е всемогъща, където и да отидете. Любопитството също – задавайте въпроси за нещата, които не разбирате и провокирайте хората да ви питат. Като боливийката, която се чудеше защо туристите не носят бебетата си на гърба като тях. Или като филипинския войник, който се чудеше как оцеляваме в Канада без да отглеждаме собствен ориз. Или като жената от Лаос, която искаше да ми обясни, че тайландските мъже се мислят за по-добри от лаоските.

Технологиите ви свързват и се грижат родителите да са спокойни

Веднъж на летището в Кувейт пуснах съобщение в Тwitter, че хълцам неудържимо по време на 7-часовия си престой. След 5 минути друг пътник дойде и ме попита дали аз съм Джоди. Бил търсил хора, които туитват от летището, видял съобщението ми, после видял как се треса от хълцане и ме покани на кафе със семейството си.

Освен това технологиите ви помагат да информирате родителите си какво се случва.