Покрайнините и сухите региони на Сахара могат отново да се раззеленят през следващите 100 години и да се превърнат в савана.
Всичко това в резултат на рязкото повишаване на нивото на дъждовете, предизвикано от глобалното затопляне.
Именно това е заключението на климатолози, според които в близко бъдеще може да се случи наистина радикална промяна в много райони по света. В повечето места ще се наблюдава суша, която води до намаляване на реколтата, но в сухия Сахел, намиращ се в покрайнините на Сахара, ще се случва точно обратното. Според специалисти там ще се подобри ситуацията с достъпа до вода и регионът ще стане годен за развитие на земеделие и животновъдство.
Пустинята Сахара е най-голямото безводно и почти безжизнено място на Земята след Антарктида и Арктика. Тя обаче не винаги е била покрита с пясъци – само преди около 30-35 000 години пустинята е представлявала гигантска зелена равнина, покрита с тревисти растения и храсти.
„Зелената Сахара", както я наричат днес антрополозите, е изиграла ключова роля относно това нашите предци да напуснат Африка и да се разселят по света. За последните няколко милиона години пустинята на няколко пъти е позеленявала и се е превръщала в пясъчна пустош, заради климатичните колебания на Земята.
Днес климатът се променя също толкова бързо, както и във времената, когато Сахара се е превръщала в савана или пустиня. Това ни дава основание да смятаме, че след около 100 години тя ще изглежда по доста по-различен начин от това, което наблюдаваме и познаваме в наши дни.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!