София се състезава с още два града за титлата "Европейска столица на демокрацията"

  • София се състезава с още два града за титлата "Европейска столица на демокрацията"
    София се състезава с още два града за титлата "Европейска столица на демокрацията"

София, нидерландският град Ротердам и португалският град Кашкайш са трите града, избрани от експертното жури, които продължават в надпреварата за титлата "Европейска столица на демокрацията" през 2026 г., съобщи сайтът на инициативата.

Тези три града ще се състезават за одобрението на над 4500 граждански журита от 47 държави, чиито регистрации все още са отворени. Окончателното решение ще бъде взето от тях в периода от 3 до 12 март 2025 г.

Титлата ще бъде връчена за трети път тази година. През 2023 г. тя беше присъдена на Барселона, а миналата година я получи Виена.

Основните изисквания към кандидатите за "Европейска столица на демокрацията" включват демонстрация на силен ангажимент към демократичните ценности. Всички градове кандидати трябва да прилагат иновативни стратегии за повишаване на гражданската активност и да планират амбициозни бъдещи инициативи, насочени към общи предизвикателства като изменението на климата, достъпния живот и социалните услуги за хора със специални нужди, подчертават организаторите.

"София, Кашкайш и Ротердам са заслужени фаворити за "Европейска столица на демокрацията" през 2026 г. Всеки от тези градове предлага множество добри практики в областта на местната демокрация. Във времена на глобално отстъпление на демокрацията техните успешни проекти предоставят възможност за повече власт на хората," заяви Бруно Кауфман, председател на експертното жури.

"Избраните градове представляват авангарда на демократичните иновации и всички те са достойни кандидати да станат "Европейска столица на демокрацията" през 2026 г. Сега каним всеки гражданин на държавите членки на Съвета на Европа и на Косово да се присъедини към гражданското жури и да ни помогне да определим града, който най-добре въплъщава принципите на демокрацията и вдъхновява всички нас," каза Хелфрид Карл, основател на "Европейска столица на демокрацията".

Градът, който стане носител на титлата, ще получи множество ползи, според организаторите. Той ще подобри своята репутация в световен мащаб като център на иновациите и ще има възможността да бъде домакин на международни събития, което ще насърчи чувството на гордост сред неговите граждани, добавят те.