"На 17 декември 2000 г. най-хубавата сред останалите и прочута в цял свят Казанлъшка гробница престана да бъде единствена. На този ден – неделя, в 13 часа, ръководеният от мене екип откри зашеметяващо представите за тракийската култура подмогилно съоръжение – Александровската гробница – храм с великолепни стенописи от IV в. пр. Хр." – пише в книгата си покойният археолог Георги Китов...
С какво е уникална Александровската гробница?
Александровската гробница се нарежда сред най-внушителните в България. Уникална обаче я правят нейните стенописи, които – поне за сега, са без паралел: ловни, бойни сюжети, както и сцени от погребално угощение се редуват с монохромни пояси и орнаментална украса. Фреските са невероятно добре запазени, изглеждат като снимки отпреди 2400 години. В гробницата може да видите как са се обличали траките (някои от войните са с туники, други с панталони, a трети – изцяло голи), как са ловували, как са водили войните си, какви пиршества са вдигали на погребенията на великите си водачи...
От 2011 г. Александровската гробница е част от Стоте национални туристически обекта на България, а в момента е в процедура за включването ѝ в ЮНЕСКО.
Загадките на Александровската гробница
Макар и стенописите в гробницата да разкриват много за живота на траките, най-голямата ѝ тайна остава неразгадана и до днес – името на великия тракийски владетел, погребан в нея.
Друга загадка се крие в един от стенописите на кръглата камера. В изрисувания в червено пояс се вижда издълбано с остър предмет изображение на млад мъж и надпис: „Кодзимасес Хрестос”. Кодзимасес е лично тракийско име, а Хрестос означава способен, умел, можещ, просветен. Учените предполагат, че графитът е автопортрет и автограф на художника, изрисувал гробницата.
Музеен център „Тракийско изкуство в Източните Родопи“
През 2009 г. до гробницата е изграден музеен център "Тракийско изкуство в Източните Родопи". За построяването му Япония дарява близо 3 милиона долара, а лично принц Акишино го открива официално. В музея можете да се потопите в света на траките. Освен реплика на Александровската гробница, вътре ще видите откритите в Сакар 98 златни апликации (4500-4000 г. пр. Хр.). Заедно с накитите от Варненския некропол и огърлицата от село Хотница, те са най-старото златно съкровище в света.
В другата част е обособен модерен научно-изследователски център със зала за конференции и лаборатории, оборудвани с най-съвременна техника за реставрация и консервация.
Полезна информация
Александровската гробница може да посетите всеки ден (без понеделник) от 10 до 19 часа. Входна такса – 4 лв.; учащи и пенсионери – 2 лв.; деца до 7 години – безплатно. Беседа – 6 лв. Александровската гробница се намира на 19 км от Хасково. За информация: 038/666 444 и alexandrovo.com.
Забележителности наблизо:
Узунджовската църква – 11 км
Монумент Богородица – 19 км
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!