Стъпвате в някогашната градска баня на Ловеч и... попадате в магически свят, където нищо не е такова, каквото изглежда.
На купола на банята се прожектира небе с движещи се облаци. На пода се прожектира вода, която се раздвижва, когато стъпите върху нея, на димен екран виждате картини от Ловеч... Времето и пространството тук са усукани, направо вързани на фльонга. Няма друго такова място в България.
Днес: Виртуален музей на водата
Стара градска баня Дели Хамам вече е превърната в невероятен виртуален музей на водата. Тъчскрийн масите ви запознават с различните водни системи от древността до наши дни, а под специално стъкло можете да видите как е действала древната отоплителна система хипокауст. Можете да гледате филми за историята на банята, за миналото на Ловеч или за водата като живителна течност, без която няма да ни има.
Вчера: История в няколко реда
Дели Хамам е бил последният турски хамам, използван като хигиенна баня в България. Построен е през 17-и век, като известно време е бил доходно здание на Араб-джамията. В голямото приемно помещение (съблекалнята) е имало шадраван, а куполът й се е издигал на 10 метра височина. От тук се влизало в следващите помещения на банята, също с куполи. Водата за банята е идвала по глинени тръби от три извора. В топлите помещения под пода имало пространство, високо около 1 метър, в което пускали топъл въздух. Тази отоплителна инсталация се нарича хипокауст – буквално „отопление отдолу”. По същия начин имало монтирано отопление и на стените. Въздухът се затоплял в специални фурни вън от сградата и след това бил пускан нагоре към пода и стените. Други пещи топлели водата, нужна за топлите басейни.
Полезна информация: Старата градска баня Дели Хамам се намира в квартал Вароша, ул. Тодор Стратиев 2. Тел: 068/ 670 014, 068/603 890; Информация може да се получи и от Туристически информационен център 068/601 362. Работно време: Вторник-неделя: от 10 до 14 и от 15 до 19 часа. През зимните месеци (януари, февруари и март) работното време е: сряда и четвъртък от 8-17 ч. с почивка 12-13 ч.; петък, събота и неделя 9-17:30 ч. с почивка 13 -13:30 ч. Билет - 4 лв. Ученици, студенти и пенсионери – 2 лв. Пакетни билети за семейство с деца от 7 до 18 години – 6 лв. Беседа: 5 лв. (на български език), 10 лв. на чужд език. Прожекция на филм: за група до 15 посетители – 25 лв., за група над 15 посетители – 25 лв. и по 1 лв. за всеки следващ.
Това е една от дестинациите в пътеводителя "50 места, които да посетите в България през 2016 г.".
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!