Зорбинг, чорапи и 100 грама лудост

  • Зорбинг, чорапи и 100 грама лудост
    Зорбинг, чорапи и 100 грама лудост

Не е задължително да си луд, за да се търкулнеш по нанадолнището на някоя поляна, затворен в прозрачна пластмасова топка. Но пък помага.

Зорбингът (както и много от любимите ни екстремни забавления) е измислен в Нова Зеландия. Или поне там е регистрирана търговската марка, а за негова родина си съперничат още няколко държави. Изобщо, ако бънджи скокове, гребане в подводни пещери и сърфинг по пясъчни дюни ви звучат като висша форма на забавление (а не като нещо, което трябва да върви с пликчета за повръщане и хапчета за сърце), мястото ви е именно в Нова Зеландия. Но това е друга тема.

Голямата прозрачна надуваема топка се нарича зорб, а самото спускане – зорбинг. Какво се очаква от вас?

Събирате 100 г лудост, скачате със засилка във вътрешността на зорба, осъзнавате, че си стоите на главата с вирнати крака, настанявате се по-човешки, връзвате се с обезопасителните колани, питат ви готови ли сте, казвате „да“, започвате да се подготвяте психически, но вече е късно, защото се търкаляте стремглаво надолу, като е трудно да определите точно в каква позиция спрямо земята се намирате във всеки един момент. Преди да влезете може и да си мислите, че ще се чувствате като хамстер във въртележка, обаче няма нищо общо. По-скоро като чорап в центрофуга. А, и като казахме чорап...

ВАЖНО: За зорбинг си обуйте чисти чорапи, без дупки, без кръпки и по възможност да са два еднакви. Защото ако пропуснете малката подробност, че в зорба не се влиза с обувки, ще ви се наложи да се червите пред всички.

(Без)полезен факт: зорбът е и един от символите на Зимните олимпийски игри в Сочи 2014 (Русия). Въпреки че това едва ли ще ви вълнува, докато се чудите дали да ви прилошее или да викате от кеф.

Безопасен ли е зорбингът?

Регистрираните случаи на прилошаване досега са малко, а на повръщане – още по-малко. Възможно е топката ви да се спука, докато се търкаляте. Това се случва, ако на поляната има тръни или по-остри камъни. Това обаче няма ефекта на спукване на балон, а просто зорбът бавно започва да спада, скоростта му намалява и накрая спира, а вие сте здрави и невредими.

Може би сте виждали големите надуваеми топки в моловете и парковете – това е аквазорбинг. Там си има цип, за да не се напълните с вода. И както се забелязали, много повече прилича на упражнение за хамстери, отколкото зорбингът по наклонените ливади.

Ако вече сте се търкаляли по нанадолнището, споделете какво е чувството.