Езиците по света загиват по-бързо откогато и да било преди. Според изчисления на ООН до 2100 г. ще са изчезнали близо половината от 6700-те езика, които се говорят сега на Земята.
А много от тях дори все още не са изследвани. Всеки изчезнал език е огромна загуба за човечеството. Защото се губят не само думи, но и цяла една култура.
През 2010 г. на 85-годишна възраст починал Боа Старши, последният човек, за който е майчин езикът Бо, от района на Бенгалския залив на Андаманските острови. Андаманските езици са едни от най-древните на Земята и имат повече от 70 000-годишна история. Със смъртта на Боа и езикът Бо е обявен за мъртъв.
Ето кои са най-застрашените от изчезване езици.
Аборигенски езици
Според австралийските власти при пристигането на белите заселници в края на 18-и век, са съществували около 250 местни аборигенски езика. Днес повече от половината са изчезнали. В най-голяма опасност са езикът Магати Ке с трима живи носители, както и Амурдаг, с един.
Калауая
С разпространението на испанския и португалския език в Южна Америка, местните езици постепенно замират. Племето Калауая живее в Андите в Боливия от времето на инките насам. Представителите на това племе са прочути лечители, като в тайния си език пазят информация за хиляди лечебни треви. Езикът се предава от поколение на поколение, като днес по-малко от 100 души го говорят.
Чипая
Езикът Чипая също страда от разпространението на испанския. Между 1000 и 1500 души днес го говорят в южните планински райони на Боливия.
Силец ди-ни
Този език на местното индианско население се е говорел в щата Орегон, САЩ. Днес само един носител на езика е останал жив. Според последните новини в няколко училища в района езикът силец ди-ни отскоро се изучава два пъти седмично в опит децата да не бъдат изцяло откъснати от родния си език.
Медни алеутски
Медни алеутски е език, който се говори в някои райони на Сибир – предимно Алеутските острови. При възникването на езика са се смесили руски и алеутски. Само петима души говорят медни алеутски днес.
Тофа
Хората, говорещи езика тофа, са били ловци и събирачи, които освен това са имали и стада с елени. Те използват особени поредици от думи, които в други езици се превеждат само с една дума. Около 30 души в Централен Сибир все още говорят тофа.
Ючи
Ючи е език на местното индианско население в щата Оклахома. Езикът се е говорел много, но в началото на миналия век учениците са били наказвани, ако говорят в училище на език, различен от английския. Така се е достигнало до днешната ситуация, в която едва петима представители на племето ючи владеят езика на дедите си.
Ирландски
Повечето ирландци говорят английски език, въпреки че ирландският е първи официален език в страната. Изучаването на езика е задължително в много ирландски училища, но тъй като не се говори в семействата, се смята за застрашен език.
!Кунг
Племето !Кунг в Ботсвана и Намибия започват да губят езика си, когато преминават от лов и събирачество към животновъдство и земеделие. Новата среда изисква и комуникация на други езици. Тъй като езикът няма писменост, спасяването му е още по-трудно.
Айну
На японския остров Хокайдо между 15 и 40 от общо 30 000 души говорят езика айну. Отмирането на езика се дължи на японските закони, стимулиращи говоренето на японски, а не на други езици.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!