Лято, плаж, море, бански, питие – мечтаната от всекиго ваканция. Не може да не радва фактът, че напоследък книгата отново намира мястото си в тази картина. За да не пълним куфара с излишен багаж, нека подберем по-прецизно това, което ще вземем със себе си по време на лятната почивка.
Издателство „Изток-Запад“ улеснява избора на четиво за плажа, като предлага 10 заглавия, вписващи се във времето, когато жаркото слънце нежно ще ви гали, а вятърът и морето ще напяват своята песен.
„Нестинарка“ е роман за себепознанието и нелекия път, който всеки трябва да измине, за да го постигне. Главният герой – младият Питър Уайли, заема престижен пост в лондонския отдел на Агенцията за разследване и превенции. Преди изпълнената с адреналин и множество обрати професия на Острова, твърдият скептик е деен участник във войната на територията на бивша Югославия в края на 90-те години на XX век като преводач. Дълбоко травмиран от преживяното там, хладнокръвният през деня агент редовно сънува кошмари, породени от мъчителните му спомени от войната, а „разкъсаните тела, дупките от снарядите и очите на онези деца“ не напускат съня му от години дори и за една нощ.
В опит да залови издирван под дърво и камък закоравял престъпник – серийния убиец и водач на секта на име Саламандъра – Уайли се връща отново на Балканите, и по-точно в България. Именно у нас непоклатимият скептицизъм на агента бива разтърсен, а вътрешният му подреден свят се пропуква, за което главна заслуга има една закъсняла и неподозирана любов. Вървейки по своя път, Питър достига личен катарзис, откривайки, че човек няма нужда от всички отговори, а само от един…
„Повикът на ангела“, Гийом Мюсо
Летище „Кенеди”, Ню Йорк, САЩ, XXI век
В пренаселеното от заминаващи и пристигащи в Ню Йорк летище, докато се готвят да излетят в две противоположни посоки – метрополитния Сан Франциско и вечния Париж, Мадлин и Джонатан се сблъскват в залата за заминаващи. След кратък сблъсък всеки тръгва по пътя си. Те никога досега не са се срещали, а шансът да се видят някога отново е минимален... но докато събират нещата си, двамата разменят мобилните си телефони. Вече разделени от 10 000 километра (тя държи цветарски магазин във френската столица, a той – ресторант в родния му Сан Франциско), двамата разбират за нелепата размяна. Любопитството се прокрадва и у Мадлин, и у Джонатан и двамата се поддават на глождещото ги непрестанно изкушение – всеки от тях претърсва джиесема на другия. Оказват се свързани с тайна, която смятат, че отдавна са погребали, но съдбата – както винаги – явно е на друго мнение...
Разтърсващ и грабващ, с взет сякаш от живота случай, романът „Ана“ на младата Диана Петрова (известна досега като автор на детски приказки) пленява от първия ред с драматичната история на главната героиня.
Тридесет и пет годишната зеленоока Ана, която „нито беше малка и слаба, каквото й се щеше да бъде, нито чертите й бяха правилни“, живее в столичния квартал „Надежда“ със своя любим – заекващия Илия, и техния осиновен син, Даниел.
Въпросът, който е и в основата на вътрешните терзания на лирическата героиня, двигател на сюжетното действие – Пълноценна жена ли съм, ако не мога да забременея? А не мога ли наистина? – е въпрос, който засяга женствеността и нейните измерения, откакто свят светува. Именно около него се преплитат и разнообразните сюжетни нишки, проследяващи съдбите на няколко души, които вадят на показ най-красивото и най-грозното у хората: човешкото, което не бива да бъде нито идеализирано, нито осъждано…
Допълнителен колорит на романа придава и пренасящото се на разнообразни места действие: от „Надежда“ в София, през най-горещата пещера на Земята в Чихуахуа, Мексико – екзотичната Куева де лос Кристалес, до разноцветната, събуждаща надежда Индия, където животът на героите намира повратната си точка.
Тази интригуваща интерпретация на „Тибетска книга на мъртвите“ – един от най-ценните и с най-могъщо влияние духовни текстове – изследва съкровените общочовешки въпроси: за живота, за любовта и за смъртта...
Изпълнили мечтаното от години – да заминат на пътешествие из необятната шир на Хималаите, – Ан и Евън стават жертви на ужасяваща злополука: моторът им катастрофира, при падането Ан умира, след смъртта й животът на Евън се преобръща надолу с главата.
Напомняйки на моменти за утвърдили се класически творби като „Алхимикът“ и „Джонатан Ливингстън Чайката“, „Преходът“ е роман за приемането, за катарзиса, когато умовете се отварят за вероятността животът, който познаваме, да не е единственият, а смъртта да не е едничкият само край…
Повествованието е изключително възвисяващо и обогатяващо – то преобразява начина, по който гледаме на света, но и по който възприемаме себе си в него.
„Момчешки живот“, Робърт МакКамън
Единадесетгодишният Кори Макенсън се радва на настъпващата лятна ваканция в родното си градче, идиличният Зефир в Алабама, САЩ – там, където в дълбоката река плуват чудовища, а приятелите са завинаги. В една ранна пролетна утрин спокойствието в градчето е нарушено от странен инцидент – Кори и баща му стават свидетели как кола пада в езерото, а отчаяният опит за спасяване изправя бащата лице в лице с ужасно, мъчително видение за смъртта. Докато момчето се опитва да разбере агонията на татко си, постепенно осъзнава и множество житейски истини за сблъсъка между силите на доброто и злото, които го заобикалят: от магичната древна жрица, която може да чува мъртвите и да омагьосва живите през зловещо семейство престъпници до вечните мистерии на детството и променящите етапи на възмъжаването…
На Кори му предстои истински тест, който подлага на същинско изпитание авантюристичния свят на подрастващото момче – той трябва да се сблъска с тайните, които се укриват в сенките из идиличния Зефир, защото психическото здраве на баща му и собственият му живот висят на косъм...
Адвокат на Уолстрийт, консултант за водене на преговори, Сюзан Кейн прави опит да обори наслоеното от години в западните общества разбиране, че интровертите са задължително срамежливи и потиснати, а екстравертите са на всяка цена енергични хора с лидерски способности, които заслужено искат да са в центъра на вниманието. Кейн се позовава на множество изследвания, подчертавайки, че според не един и двама автори има както спокойни екстраверти, така и притеснителни (или импулсивни) екстраверти, и съответно спокойни интроверти и притеснителни интроверти. Интровертността – и близките до нея чувствителност, сериозност и срамежливост – днес се приема за „неправилно“ качество a priori, а това, смята тънкият психолог Кейн, е изключително погрешно. Интровертите в обществото на „екстравертния идеал“ – твърди още тя, са като жените в един мъжки свят: пренебрегвани заради нещо, което е част от тяхната същност.
„Бог. История и откровения“, Дипак Чопра
В провокативния си роман „Бог“ популярният индийски лекар и мистик Дипак Чопра изследва еволюцията на Всевишния, пленявайки с уникалното съчетание от разказани истории и способни да променят живота на всеки поучения. Авторът описва живота на десет известни пророци, светци, мистици и мъченици, докоснати от божествения промисъл, като по този начин създава изключително вълнуващ портрет на един непрекъснато променящ се – поне в човешкото съзнание – Бог. Нашата вяра, а оттам и самият Той се трансформират във всеки следващ век, обобщава Чопра.
С дръзкия си труд авторът ни връща към значими моменти от живота на Ан Хъчинсън, Сократ, Джордано Бруно, св. Павел, Руми, Шанкара... – и в крайна сметка ни дава универсални уроци за истинската същност на Бог.
„Магията на медения месец“, Брус Липтън
От край време храната и водата далеч не са единственото и най-важното нещо на тоя свят за човека. Хората изпитват непреодолима нужда от общуване и споделяне и най-вероятно затова един от най-големите страхове на човека е да не бъде отхвърлен от общността, т.е. да остане сам(отен). Жените – на които обществото често налага от рождението им, че са по-слабият пол, че задължително имат нужда от някого, който да ги пази, сиреч от закрила – сякаш се страхуват най-много от това: дали ще намерят сродната си душа, половинката, която да ги обича в добро и в зло, в богатство и в бедност, в моменти на сила и слабост…
Изтъкнатият доктор на биологическите науки, специалистът в областта на Новата биология Брус Липтън твърди, че не друг, а самите ние сме в основата на (не)постигането на това пълно щастие: „Именно вие сте причината както за появата на магията на медения месец, така и за нейното изпаряване. Щом разберете как сте го постигнали, ще сте способни да престанете да се оплаквате от лошата си карма във връзките и да създадете приказката, в която героите заживяват щастливо и която ще заплени дори и холивудските продуценти.“
Авторът обръща специално внимание на щекотливата тема за секса, акцентирайки върху ключовата разлика при половия акт между хората и между животните: по време на секс ние изпитваме върховно, несравнимо с друго удоволствие, което прави половия акт нещо много по-дълбоко от просто продължаване на рода (както е при животните). А изпитваме това – едновременно физическо и духовно – удоволствие, защото сме движени от желанието да се свързваме един с друг, категоричен е Липтън.
„Убиецът и пророкът“, Гийом Прево
Йерусалим, 6-та година сл.Хр.
Немислимото за евреите е налице: римските легиони са се настанили трайно в Свещения град. Докато вярващите се противопоставят на действията на безмилостните окупатори, водачът на фарисеите бива убит седем дена след Великден. От устните му се подава бележка с ужасяващо предсказание, което тегне над Израел. Едва няколко часа по-късно, и водачът на садукеите и първосвещеник на храма също среща злощастния си край, а между зъбите му се подава продължението на смразяващото пророчество, което гласи: или Спасителят, или хаосът ще се възцари над цял Израел…
Филон Александрийски се впуска по следите на тайнствения убиец, преминавайки през редица приключения от ритуални церемонии в храм до скандалните затвори на римските легиони в сърцето на Палестина. Младият еврейски философ има само седем дни да предотврати немислимото: серията от престъпления да продължи, променяйки хода на историята…
„Прокълнатите любовници“, Мишел Пейрамор
Освен с литературните си произведения, останали в съкровищницата на световната литеература, името на Жорж Санд се свързва неминуемо и със скандалните й необуздани любовни страсти. Сложните любовни и човешки взаимоотношения между нея и двама от най-бележитите й любовници – поетът, драматург и романтик Алфред дьо Мюсе и видният полски композитор и виртуозен изпълнител Фредерик Шопен – са описани в детайли в пленяващия историческия роман „Прокълнатите любовници“. Авторът проследява живота на Санд: вдъхновенията за написването на паметните й произведения; несгодите; любовните й похождения и разочарования; домовете, в които живее; пътуванията й – до Венеция с Мюсе и до Майорка с Шопен; грижите за близките на сърцето й хора; сложните й взаимоотношения с дъщеря й, сина й и неговите приятели... Освен Алфред дьо Мюсе и Фредерик Шопен, сред „Прокълнатите любовници“ на Жорж Санд са и унгарският пианист и композитор Ференц Лист, писателят Проспер Мериме и др., а други нейни видни съвременници като Стендал, Виктор Юго, Гюстав Флобер, Александър Дюма-син и др. също намират място в интригуващата и исторически достоверна книга.
*Ако пък искате да изглеждате повече от добре на плажа и всеки да се обръща след вас, препоръчваме ви да прочетете „4-часовото тяло“ на Тимъти Ферис, преди да стегнете багажа.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!