Какво е да пътуваш? Пътят е промяна, изместване, изменение. Пътуването може да бъде както външно, така и вътрешно. Тази тематика е често срещана във всички учения и философии. В почит на Пътуването за вас сме подбрали 15 цитата от древни философи, поети и мислители.
1. “По-добре е човек да пътува добре, отколкото да пристигне” - Буда
2. “Кракът е крак само когато е стъпил на земята” - Буда
3. “Пътят не е в небето. Пътят се намира в сърцето” - Буда
4. “Добрият пътешественик няма фиксирани планове и не мисли за пристигането” - Лао Дзъ
5. “Всеки ден е пътешествие, и всяко пътешествие е дом” - Мацуо Башо
6. “Не можеш да изминеш пътя, докато не се превърнеш в път” - Буда
7. “Небето не разграничава изтока от запада, хората създават разграничения в собственият си ум и ги приемат за истина” - Буда
8. “Където отиваш, отиди с цялото си сърце” - Конфуций
9. “Светът е книга и тези, които не пътуват, прочитат само една страница” - Свети Августин
10. “Няма значение колко бавно вървиш, стига да не спираш” - Конфуций
11. “Не следвай стъпките на мъдреците, следвай целта им” - Конфуций
12. “Добрият пътешественик не знае къде отива, перфектният - откъде е дошъл” - Лин Ютан
13. “Който се опитва да върви по два пътя, не стига никъде” - Сюн Дзе
14. “Когато пътят е стръмен, дръж ума си равен” - Хораций
15. “Хората пътуват и се удивляват на височината на планините, на вълните на морето, на величието на реките, на огромната шир на океана, на движението на звездите, но често подминават себе си.” - Свети Августин
За любопитните:
Буда, още известен като Сидхарта Гаутама е индийски принц, който е живял V век пр.Хр. На 29-годишна възраст Сидхарта напуска охолния живот на двореца в търсене на духовен път. След като достига до просветление, той приема титлата Буда и основава будисткото учение. Учението на Буда е свързано със Средния Път: спрямо контекста на аскетичните движения по онова време, Буда учи че има път, който не пренебрегва нито духа, нито тялото, и избягва аскетизма без да залита в охолство.
Мацуо Башо е японски поет, живял през ерата Едо. Едо е символ на феодална Япония и по време на този период (1600-1800) разцъфтява философията и моралът на самураите. Мацуо Башо е известен като най-великия майстор на хайку, като по време на своя живот той написва стотици поеми, повечето от които и до ден днешен остават сред най-известните.
Лао Дзъ е китайски философ и поет, основател на даоизма. Неговите учения са свързани с етиката и морала и със следването на пътя, “Дао”. Лао Дзъ предава своето учение чрез многобройни аналогии, като използва рима, ритъм и симетрия в своята книга трактат Дао Де Дзин.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!