Всекидневието в Северна Корея не е от нещата, за които получаваме информация често.
Понякога завесата се повдига и разкрива фрагменти от живота на възрастните в най-затворената страна в света. Но как ли живеят най-малките жители на тази страна?
Подбрали сме ви 5 интересни факта за начина на живот на децата в Северна Корея и няма да е трудно да намерите разликите между и този на малчуганите в по-свободните страни.
1. Сонгбун
Първото, което новороденото дете получава, е „сонгбун“ – социален статус, който определя целия му по-нататъшен живот. В зависимост от семейството, в което детето се е родило, то се причислява към една от трите касти – „лоялна“, „колебаеща се“ или „враждебна“. Въпросният статус се наследява по бащина линия и определя кое училище ще посещава детето, в кой университет ще влезе, каква професия може да упражнява и дали има право да стане член на Корейската работническа партия.
2. Задължителното образование
То започва още в детската градина. Малчуганите могат да я могат да посещават от 4-годишна възраст, но когато навършат 5 години, това става задължително. Освен това, за да посещава училище, всяко дете трябва да е ходило на детска градина поне една година.
3. Много от децата в сиропиталищата имат родители
Изключително голям брой от малчуганите, които живеят в домове, всъщност имат живи майки и бащи, но те са толкова бедни, че нямат възможност да се грижат за тях. По същата причина вече осиновени деца биват връщани отново в сиропиталищата.
4. Изучават подробно биографиите на политическите лидери
В училищата децата имат редица часове, посветени на популяризирането на „революционните“ програми на Ким Ир Сен, Ким Чен Ир и Ким Чен Ун. Освен това те усилено изучават руски език, но също така и английски език. Въпреки това обаче познанията им не се разширяват особено поради недопускането на чуждестранни книги за масова употреба. Интересен е и фактът, че на 10-годишна възраст учениците влизат в Корейския детски съюз и започват да посещават политически събрания.
5. Идеологическата пропаганда
Идеите на тамошната доктрина са буквално навсякъде – дори по училищните коридори са разлепени политически плакати, а в свободното си време учениците участват в идеологически пиеси. По време на големите празници пък децата пресъздават военни паради, в които носят военни униформи и маршируват с картонени танкове и ракетни установки.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!