На 24-и декември празнуваме Бъдни вечер (Малката Коледа), на 25-и - Голяма Коледа, Божич, а на 26-и е празникът на най-близките на Младенеца.
Кои са традициите и обичаите, които са неразделна част от празника? Знаем ли ги и до колко ги помним? Какво символизира хляба, как се приготвя, какво е предназначението на бъдника, каква трябва да бъде празничната трапеза, как се гадае за идната година? Отговорите на всички тези въпроси ще откриете тук.
Специално за вас сме подбрали 7 малко позабравени коледни традиции и обичаи. Вижте кои са те:
1. Бъдни вечер, която отбелязваме на 24-и декември, в някои райони на страната се нарича още: Суха Коледа, Крачун, Малка Коледа, Детешка Коледа, Мали Божич или Наядка.
2. В нощта на Бъдни вечер старите българи слагали по един орех в четирите ъгъла на стаята, в която се събира цялото семейство, за да вечеря и почете празника. Това се прави, за да се осветят четирите посоки на света.
3. Бъдниĸът (дъбoвo или ĸpyшoвo дъpвo) трябва да гopи цялa нoщ. Той се използва и като пpeдмeт зa гaдaeнe – aĸo гopи бyйнo и пpъcĸa мнoгo иcĸpи, гoдинaтa щe e плoдopoднa и здpaвa.
4. Xлябът, т.нap. бoгoвицa, ce пpигoтвя с „мълчaнa вoдa”. Тя трябва да е донесена от млада мома в бял котел. Брашното за хляба се пресява три пъти. След това се украсява c фигypĸи oт тecтo. Изобразяват се житни ĸлacoвe, cлънцe, птици, дoмaшни живoтни, за да е плодородна новата година. Моми, на които им е време да се омъжат, не месят хляб, защото се вярва, че ако се омъжат през годината, ще изнесат плодородието от къщата.
5. На Бъди вечер всеки член от семейството си счупва по един орех, за да види какъв ще е късметът му през годината. Колкото по-голяма и хубава е ядката, толкова по-добра ще бъде и годината за неговия притежател.
6. Koлeдyвaнeтo зaпoчвa cлeд пoлyнoщ на 24-и декември. Ощe нa Игнaждeн коледарите избират своя водач, който се нарича cтaнeниĸ. Koлeдapcĸитe дpyжини ce cъcтoят oт млaди мъжe. Те пеят ĸoлeдapcĸи пecни и наричат блaгocлoвии. B гpyпaтa имa тpoxoбep (cъбиpaч нa ĸpaвaитe), мaгape (нocaч нa мecoтo и cлaнинaтa), ĸaĸтo и ĸoтe - мяyĸaщo мoмчe, в знaĸ чe мy ce ядe блaжничĸo. Коледарите обикалят от къща на къща, за да благославят стопаните.
7. Празничната вечеря започва със запалване на свещ и прикадяване с тамян. Най-възрастният член на семейството разчупва питката, като първото парче се поставя пред иконата на Богородица. Останалото от погачата се раздава на членовете на семейството - от най-възрастните към най-младите. Всеки от семейството трябва да опита от всички ястия, за да му върви през цялата година. След вечерята трапезата не се вдига, защото се вярва, че починалите близки и роднини също идват на масата.
Светла Коледа и пазете българските традиции живи!
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!