Паметникът "Бузлуджа" си осигури място сред петте най-завладяващи визуално изоставени сгради в света, според скорошна класация, изготвена от застрахователна компания през юни. Това признание, базирано на хаштагове в Instagram, търсения в Google и гледания в TikTok, потвърждава статута на паметника като основна атракция и желана дестинация за чуждестранните туристи.
Известен със своята сюрреалистична архитектура и историческо значение като символ на наследството на комунистическата партия в България, паметникът „Бузлуджа“ продължава да привлича значителен световен интерес. Въпреки че е затворен, паметникът привлича близо 50 000 посетители годишно, които идват да се възхищават на екстериора му.
През 2021 г. монументалното съоръжение във формата на чиния придоби статут на национално значим обект на културното наследство. Архитект Дора Иванова от фондация „Бузлуджа“ подчерта дихотомията между глобалния интерес към паметника и предизвикателствата пред използването му за регионално развитие.
Решението за откриването на паметника е на държавата, негов настоящ собственик. Архитект Дора Иванова акцентира върху потенциалната трансформация на "Бузлуджа" от изоставен в процъфтяващо културно място и изложбено пространство, домакин на събития, които капсулират различни исторически разкази.
Първоначално изграден с публични средства в размер на 14 милиона лева като знак на почит към БКП, паметникът е запуснат след 1989 г. Днес той предизвиква противоречиви реакции, отразявайки противоречивия му исторически контекст.
Архитект Дора Иванова подчерта колко е важно да се сблъскаме с и да се поучим от миналото на България, като предположи, че паметникът може да служи за образователни и туристически цели. Тя подчерта ролята на историческия анализ в насочването на бъдещите поколения към информирани решения в днешното демократично общество.
В световната класация за най-красиви изоставени сгради "Бузлуджа" е на пето място. Пред него са емблематични структури като гара Canfranc на френско-испанската граница, бивш център на шпионаж и интриги по време на Втората световна война, сега преустроен като хотел. На трето място е германска болница, където дори Хитлер е бил лекуван, следвана от изоставена метростанция в Париж, известна с кратката си оперативна история.
В горната част на списъка е шпионска станция от ерата на Студената война, кацнала на върха на Дяволската планина, известна със своя размер и историческо значение в глобалните шпионски дейности.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!