Един прерасен пътепис от Ели Иванова и нейния блог Друми в думи. В него ще намерите предложения за разходки, екскурзии, любопитна информация за различни дестинации и много практични съвети.
Беше летен ден, изпълнен с много впечатления от няколкото интересни забележителности край Малко Търново, които вече бяхме посетили. Отправяхме се към следващото интересно място в мистичната Странджа – древният могилен некропол в местността Пропада. Бяхме попрочели тук-там за мястото, но не знаехме какво точно да очакваме.
Сега вече мога да кажа, че това беше поредното забележително място, свързано с траките, което посетихме. Място, обвито в мистика и дълбока тишина, кротко пазеща покоя на мъртвите.
Как се стига до некропола в местността Пропада
С кола се стига почти до самия некропол. От Малко Търново се поема в югозападна посока по шосето от Бургас към българо-турската граница. Малко, след като се излезе от градчето има кафяви табелки. На около 4,5 километра след Малко Търново, на един голям обратен завой, вдясно от шосето трябва да се отбиете за некропола по тесен асфалтов път, по който се кара почти един километър до некропола. На места по това тясно шосе има бяло-синя маркировка. В един момент в дясно от шосето се появява табела за некропола. Там срещу табелата има отбивка, удобна за паркинг. Оставяте колата и тръгвате по пътеката в указаната посока.
Към могилния некропол в местността Пропада
Първо се пресича реката по дървено мостче и се продължава по горска пътека.
Местност Пропада: по дървеното мостче
Няма и 5 минути ходене и се стига до началото на некропола, за което подсказва информационна табела със схема на най-важните обекти. Междувременно по пътеката до некропола могат да се видят следи от древни градежи.
Местност Пропада: по пътеката
За да обиколите некропола си планирайте поне половин час. Най-интересната част от него е голямата гробница в края на маршрута.
Нашето посещение до могилния некропол в местността Пропада
Както вече споменах, ние посетихме този уникален град на мъртвите в един ден с няколко знакови за Странджа места – тракийската куполна гробница в Мишкова нива и гробницата на Бастет.
След кратката обедна почивка със скромно хапване в Малко Търново се насочихме към местността Пропада. Използвахме картата на Гугъл за упътване, въпреки че установихме неточност в нея. Според картата, до светилището няма асфалт, а в действителност се оказа, че има, както описах по-горе.
И така, паркирахме колата, минахме по дървеното мостче и тръгнахме нагоре по пътеката. Първо се впечатлихме от останките от каменни зидове, повечето от които с доста мъх по тях. След това видяхме информационното табло в началото на некропола и започна същинската част от разглеждането на обекта.
Могилен некропол в местността Пропада
Видяхме един цистов гроб, разгледахме го с някакво страхопочитание, после още един и още един. Продължихме нагоре по хълма и видяхме още много подобни гробове. После се натъкнахме на първата от гробниците. Кулминацията беше голямата гробница нагоре по хълма в края на маршрута.
Едно пояснение: под цистов гроб се разбира гробна камера, изградена от каменни плочи.
Могилен некропол в местността Пропада
Според информационната табела, находките са от 2-3 век, но в архитектурно отношение те могат да се отнесат към тракийските култови сгради под могилен насип от 5-3 век пр.н.е. Проучването на обекта започва през 1979 година, като по-късно е било прекъснато. През 1999 година започва ново проучване, продължило няколко години, по време на което са открити и проучени много нови обекти – гробове и гробници.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!