Енигалди-Нана- създателката на най-стария музей в света

  • Енигалди-Нана- създателката на най-стария музей в света
    Енигалди-Нана- създателката на най-стария музей в света

Когато искате да научите повече за изкуството, историята и културата, музеите обикновено са най-добрият избор.

Интересното е, че думата музей всъщност произлиза от древната институция, наречена Mouseion, или „Институция на музите“, която съдържа известната Александрийска библиотека и други стаи. Въпреки че това е мястото, откъдето музеят получава името си, това не е първият случай на място, което показва обекти със значение. Два века по-рано, около 530 г. пр. н. е., принцеса Енигалди-Нана от Нововавилонската империя е куратор на първия известен обществен музей в света.

Разположен в Ур или днешната губерния Ди Кар в Ирак, този музей съдържа артефакти, принадлежащи на Южна Месопотамия. Много от експонатите, които били изложени, всъщност били изкопани от бащата на Енигалди-Нана, крал Набонид, или събрани от бившия цар Навуходоносор. Енигалди-Нана помогнала за организирането на всички тези обекти, за да информира хората и да сподели историята на империята.

Нека научим малко повече за Енигалди-Нана и значението на нейния музей:

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by RespectDue (@respect_due_)

Коя е Енигалди-Нана?

Родена някъде преди 547 г. пр.н.е., Енигалди-Нана е дъщеря на крал Набонид, владетел на Нововавилонската империя. Името ѝ означава „Нана иска енту“ и вероятно ѝ е дадено, след като е поела ролята на енту или върховна жрица на Ур. Тя била първият енту от шест века и имала голямо значение в Ур.

Докато повечето от нейните задължения се въртели около това да служи като „човешка съпруга“ на бога на луната Син, тя също така ръководела училище за жрици и управлявала част от храмовия комплекс на Ур.

Основаването на първия обществен музей

Бащата на Енигалди-Нана, Набонид, бил запален археолог, който провел няколко разкопки в Месопотамия, някои от които били придружени от самата Енигалди-Нана. След като Нововавилонската империя е завладяна от Ахеменидската империя, ефективно слагайки край на управлението на Набонид, Енигалди-Нана продължава да има важна позиция в Ур. И около 530 г. пр. н. е. тя основава музей в древна сграда, наречена E-Gig-Par, където също е имало и жилищни помещения.

Този музей съдържа артефакти, изкопани от Набонид, и някои, събрани от Навуходоносор II. Те включват церемониална глава на боздуган, каситски граничен знак, наречен кудуру, и част от статуя на шумерския цар Шулги, наред с много други предмети, най-старият от които датира от около 20 век пр.н.е. Смята се, че Енигалди-Нана е курирала всички артефакти и е поставила етикети на колекциите. Всъщност тези древни „музейни етикети“ са изписани върху глинени цилиндри на три различни езика, единият от които е шумерски. Имало дори ранна форма на музейни каталози, които били изписани върху плочи.

Смята се, че Енигалди-Нана е ръководила този музей до края на управлението си като енту около 500 г. пр.н.е. След това районът на Ур запада под управлението на Ахеменидите и музеят е забравен.

Откриване на музея на Енигалди-Нана

В продължение на векове музеят на Енигалди-Нана остава забравен. Накрая, през 1925 г. руините на сградата и останалата част от храмовия комплекс Ур са открити от английския археолог Леонард Уули. Някои от предметите, като надписаните глинени цилиндри, били открити по време на разкопките.