Когато чуете Кремона, първото нещо, за което се сещате, вероятно е заводът за музикални инструменти в Казанлък. А знаете ли защо всъщност той носи това име? Не, не е кръстен на любимата на някогашния директор.
Истината е малко по-различна. Кремона – това е градът, откъдето началото си водят едни други, далеч по-известни музикални инструменти. Кремона – това е градът на Страдивариус!
Кремона – това е град на звука!
Намира се в Северна Италия, на брега на река По. Историята на града датира някъде от 400-те години пр.Хр., но най-знаменитият му период се свързва с 16-и век. През 1590 г. местният епископ Сфондрати е провъзгласен за папа Григорий XIV. Страстен любител на музиката, той се възползва от влиянието си, за да подпомогне родния си град да се превърне в столица на това изкуство.
До днес майсторите на Кремона се славят като връх в производството на струнни инструменти.
Първи в Кремона своите цигулки започва да прави Андреа Амати, който е считан и за бащата на съвременната цигулка. Следват го Гарнери и легендарният Антонио Страдивари, за когото се смята, че е ученик на Амати. Страдивари изработва на ръка около 1100 струнни инструмента, предимно цигулки, от които половината все още съществуват. А цените им достигат небесата!
В града се намира и Международното училище на майсторите на цигулки, което в наши дни посещават около 140 ученици. Около 80% от тях са чужденци, но със сигурност не са единствените чужденци, посещаващи Кремона. Славата на града се носи отвъд морета и океани.
А Страдивари още живее в Кремона – от безбройните магазинчета на майстори-цигулари по улиците до огромната бронзова статуя в центъра.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!