Културното наследство на Пловдив е достъпно и за незрящи

  • Културното наследство на Пловдив е достъпно и за незрящи
    Културното наследство на Пловдив е достъпно и за незрящи

Младежи представят културното наследство на Пловдив по нов начин на зрящи и незрящи.

Те ще реализират 3 интерактивни маршрута “Усети града” на 3-ти, 13-ти и 18-ти юни.

Участниците ще бъдат предварително подготвени в първото по рода си Обучение за водачи в интерактивен маршрут и ще се ангажират с проблемите за достъпа на хора със зрителни затруднения до градското културно наследство на Пловдив. 

Интерактивните маршрути се преминават от най-малко двама души, един е в ролята на водач, а другият е воден със затворени очи. Водените могат да бъдат както зрящи, така и незрящи, и да предизвикат сетивата си. С помощта на пътеводител, водачът насочва и представя по сетивен начин културното наследство на Пловдив. За целта са нужни определени знания за интерпретиране и ориентация в градска среда, заложени теми в Обучението за водачи.

Маршрутите „Усети града” ще са отворени и безплатни за всеки. Подробности за часовете на провеждане ще бъдат обявени в страницата на организаторите.

Събитията са част от проекта “Усети града – подготовка на водачи и реализиране на интерактивен маршрут”, финансиран от Община Пловдив, дирекция „Култура и културно наследство”, който се организира от Асоциация за култура, етнология и антропология „Медиатор” с партньори Философско-исторически факултет на ПУ „Паисий Хилендарски” и Център за рехабилитация на слепи – гр. Пловдив.

Културното наследство на Пловдив е достъпно и за незрящи
Снимка: Culture in Plovdiv

Повече информация вижте във фейсбук страницата