Отново започва „Месец на децата в музеите на Пловдив“! Отново заедно пловдивските културни институти отварят врати за най-малките и техните любознателни родители.
Уикендите в четирите пловдивски музея, Градската художествена галерия и Народна библиотека „Иван Вазов“ през целия месец юни ще са посветени на децата.
Инициативата, която има за цел да покаже на малчуганите, а и на техните родители, богатството на експозициите на първия български град - Европейска столица на културата през 2019 г. вече има своето естествено продължение след огромния интерес, на който се радваше през месец февруари.
Идеята на заместник-кмета по култура, археология и туризъм на община Пловдив Пламен Панов и тогава и сега беше подкрепена с радост от директорите на културните институции, като всяка от тях е подготвила изненади за децата в предстоящите уикенди.
Този път темата е „ПЛОВДИВ: РЕКАТА И ТЕПЕТАТА“. Освен посещението на експозициите, децата ще могат да се включат в различни игри и занимания, да творят, както и да получат подаръци.
Пловдивските културни институции са се постарали да създадат за най-малките жители на града места за забавления, творчество, за игри и за провеждане на образователни лекции, поднесени по увлекателен начин.
МЕСЕЦ НА ДЕЦАТА В МУЗЕИТЕ НА ПЛОВДИВ ПРЕЗ ЮНИ
ПЛОВДИВ: РЕКАТА И ТЕПЕТАТА
Регионален исторически музей – Пловдив (РИМ)
Регионален исторически музей – Пловдив обявява пореден "Месец на уикендите за деца в музеите на Пловдив” с два обекта – експозиция „Съединение на България” на пл. „Съединение” 1 и експозиция „Българско Възраждане” на ул. „Цанко Лавренов” 1 в Старинен Пловдив, които ще приемат посетители всеки уикенд до края на месец юни от 9:00 до 17:30 часа.
Малчуганите до 7 години посещават обектите ни безплатно, самостоятелно идващите ученици се таксуват с билет от 1.00 лев, входът за бабите, дядовците и техните внучета се таксува с един семеен билет от 3.00 лева, а родители с деца ще могат да разгледат експозициите ни с един семеен билет от 5.00 лева.
Всяко дете ще получи картичка на съответния обект и по един брой снимка „Спомен от Пловдив” на сграда, която е била емблематична за града в миналото. Всяко семейство ще получи работна тетрадка и семеен гид, специално разработени за самостоятелно разглеждане на експозициите, а в експозиция „Българско Възраждане” децата имат възможност да поискат и комплект карти с изображения на експонати, които трябва да бъдат намерени сред останалите културни ценности. Всеки закупен семеен билет ще донесе още един подарък - изданието „История на Община Пловдив (1878-1989)” или „Справочник на улиците и площадите в Пловдив” по избор.
Музейните специалисти са разработили специални инициативи, посветени на темата „Пловдив: реката и тепето”. Презентации на мултимедийни устройства и фотографии на хартиен носител ще разказват историята на реката и тепетата, която тръгва от легендите, минава през старите имена, предопределя населването и развитието на древния град и продължава да се случва пред очите ни в настоящето на Пловдив. Специални образователни инициативи ще разяснят на малчуганите факти за емблематичните природни феномени.
Регионален исторически музей – Пловдив приканва децата да заснемат или запишат цветовете, формите и звуците на реката и хълмовете, както и да опишат тяхното настояще или как си представят тяхното бъдеще! Участниците могат да изпращат своите фотографии, видеа, звукови файлове и есета заедно със своето име и възраст на e-mail: rimplovdiv@gmail.com, а творбите им ще бъдат представени по време на Европейската нощ на музеите на 3 юли.
Посещенията в Регионален исторически музей – Пловдив ще се осъществяват при спазване на актуалните противоепидемични мерки за безопасност съгласно заповедите на министъра на здравеопазването.
Регионален етнографски музей (РЕМ)
През юни по време на „Месец на децата в музеите на Пловдив“ екипът на РЕМ – Пловдив е подготвил най-различни и интересни образователни занимания на тема „Пловдив – реката и тепетата“.
Децата, посетили Регионален етнографски музей – Пловдив, ще се запознаят с любопитни подробности, свързани с живота покрай река Марица и на тепетата, докато попълват интересни работни листове, тематични кръстословици и пъзели – организирани в подтеми „Водата е живот“ и „Тепетата – запазеният знак на Пловдив“.
Всички деца, които ни посетят ще научат нещо ново за хилядолетния град и ще си тръгнат с подарък.
Входът ще бъде свободен за деца до 7 години.
Цена на билет за деца над 7 години – 2 лв.
Цена на билет за възрастни – 6 лв.
Цена на семеен билет – 10 лв.
Градска художествена галерия (ГХГ)
В четири от експозициите на Галерията ще има стативи, на които ще са поставени оригинални картини от известни български художници, на които са изобразени пловдивските хълмове и река Марица. Децата, които ще посетят експозициите, ще имат възможност да нарисуват свои картини по оригиналната или по памет от това, което са виждали в града под тепетата. Ще рисуват с цветни моливи върху картон или на стативи с маркери или тебешири в Постоянна експозиция Енчо Пиронков, Постоянна експозиция „Георги Божилов-Слона“, Постоянни експозиции „Цанко Лавренов“ и Постоянна експозиция „Икони“. А накрая ще получат награда от Галерията. Децата ще могат да се докоснат до изкуството само срещу закупен билет от родителите им. Билета е с цена 4 лева. Печатите и този път ще се поставят в следните сгради на Галерията, разположени в Стария град:
Постоянна експозиция „Георги Божилов-Слона“, ул. „Княз Церетелев“ №1
Постоянни експозиции „Цанко Лавренов“ и мексиканско изкуство, ул. „Артин Гидиков“ №11
Постоянна експозиция „Икони“, ул. „Съборна“ №22
Иконната сбирка е отворена в събота и неделя от 10:00 до 18:00 ч., а за останалите три експозиции неделя е почивен ден.
Регионален природонаучен музей (РПНМ)
Природонаучният музей предлага безплатен вход за децата до 7 години през уикендите (Експозиция), както и специални подаръци. През целия месец, ще бъдат показани елементи от мобилната изложба на музея за река Марица "Река на биоразнообразието".
И още!
От 05.06.2021 (събота) посетителите на Регионалния природонаучен музей – Пловдив ще имат възможност да гледат най-новото планетарно шоу - „Космическият устрем на Европа“ (Europe’s Cosmic Quest). Филмът е реализиран по проект, финансиран от Европейската космическа агенция (EСA) и ще представи мисиите на звездния флот на ЕСА към вълнуващите загадки на Космоса. В деня на премиерата ще бъдат организирани още изложба на астрономически постери и 6 щанда с интерактивни тематични научни занимания на открито в парк „Дондукова градина“. Образователните дейности са с вход свободен и са насочени към ентусиасти в сферата на астрономията, семейства с деца, ученици и студенти. Участниците ще имат възможност да се включат в интересни работилници, свързани с най-емблематичните космически мисии на ЕСА. Също така, ще станат свидетел на ефектна демонстрация с комета, направена от сух лед. Събитията са разработени и ще бъдат реализирани от водещи астрофизици и педагози със съдействието на специалисти от екипа на музея.
Тук ще намерите повече подробности за съдържанието на образователните работилници на открито, които ще се проведат на 05.06.2021 в часовия диапазон от 11:00 до 15:00 в парк „Дондукова градина“:
· “Построй космически кораб!”
Участниците в тази работилница ще имат възможност да построят от рециклирани материали (хартиени кутии, капачки и др.) различни космически носители от звездния флот на ЕСА, научавайки повече за мисията на всеки един от тях.
· “Космосът и пикселите”
Желаещите да се включат в това занимание ще направят красиви пикселизирани модели, използвайки различни похвати в изкуството - като този на австралийските аборигени и поантилизма.
· “Рецепта за Комета”
С тази впечатляваща научна демонстрация ще “сготвим” комета пред вашите очи, разкривайки органичната материя, от която е направена! А в последващата дискусия ще дадем отговори на много от въпросите, вълнували привържениците на тези “опашати космически скитници”.
· “Моят град от Космоса”
В това занимание ще бъдат използвани сателитни изображения от спътниците на космическата мисия “Сентинел 2” (по програма “Коперник”). Посредством тях, участниците ще изследват своят град от Космоса, като откриват различни забележителности и природни обекти и сравняват промените в техния облик през пролетта, лятото и есента.
· “Климата от Земята и Космоса”
Щанд за млади изследователи на космически изображения на земната атмосфера през различни сезони и различни метеорологични явления.
· “Мисията GOCE”
Работилница за запознаване с характеристиките на геоида (истинската форма на Земята) чрез изследване на 3D принтирани модели, оцветяване на земни карти, трансформирани в геоид и пресъздаване на геоидната форма на Земята от пластелин.
Регионален археологически музей (РАМ)
5.06. – 6.06.2021 г. (събота и неделя)
Децата и техните родители могат да участват в забавната игра „Посети и открий“. Играта включва оцветяване на карта и търсене на експонати, свързани с РЕКАТА.
19.06. – 20.06.2021 г. (събота и неделя)
В следващия уикенд в играта „Посети и открий“, децата ще търсят експонати, открити през годините на ПЛОВДИВСКИТЕ ТЕПЕТА при археологически разкопки.
Играта включва и оцветяване на карта.
Подарък: картички с Панагюрското златно съкровище.
Регионална народна библиотека „Иван Вазов“
В рамките на „Месец на децата в музеите на Пловдив“ през юни, заниманията с деца и беседите с тях ще се провеждат в Детския отдел на библиотеката, всеки ПЕТЪК между 14:00 и 17:00 ч.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!