Музеят на солта в Поморие и лечебната сила на лугата

  • Музеят на солта в Поморие и лечебната сила на лугата
    Музеят на солта в Поморие и лечебната сила на лугата
  • Музеят на солта в Поморие и лечебната сила на лугата
    Музеят на солта в Поморие и лечебната сила на лугата

Чували ли сте за лечебната сила на лугата? Не? За първи път научихме за това в Музея на солта в Поморие.

Поморие, само на половин час път от Бургас, е чудесна дестинация за съчетаване на разходка на плажа с образователни преживявания. Градът предлага различни музеи, обхващащи история, изкуство и култура, но един от най-впечатляващите е Музеят на солта. Това е единственият музей в България и Източна Европа, специализиран в производството на сол чрез слънчево изпаряване на морска вода

музей на солта5

В Поморие, известно в древността като Анхиало, от незапомнени времена се добива морска сол. Българските историци твърдят, че солниците са съществували още преди основаването на града около 5 век пр.н.е.

музей на солта8

музей на солта9

До 30-те години на миналия век Поморие е единственото място в България, където се добива морска сол. В исторически план солта е била толкова ценна, че понякога е имала същата стойност като златото, което е довело до спорове и войни за солниците в Анхиало. Музеят на солта в Поморие отваря врати на 7 септември 2002 г. с финансовата подкрепа на програма "Фар" на Европейския съюз. Намира се в старата част на града и представя древната анхиалска технология за производство на морска сол.

музей на солта3

Музеят разполага с изложбена зала и 25 акра работещи солници. Уникалната му колекция включва снимки от началото на миналия век, стари топографски карти, макети и автентични соларни съоръжения и инструменти. Посетителите могат да наблюдават същите методи за производство на сол, използвани в древността, да общуват с работниците и да изпитат автентичната атмосфера на миналото. В музея има и лечебни кални бани, които са популярни сред посетителите. Изложени са различни видове сол и предмети, използвани при производството на сол, прожектиран е кратък разяснителен филм за добива на сол и лечебните свойства на лугата.

музей на солта4

Лугата, получена от сол, е медицинско доказано полезна. Често се добавя към сапун, паста за зъби и кремове за тяло. В лугата се крият много тайни, които посетителите могат да разкрият в Музея на солта в Поморие. Солниците все още произвеждат сол, като използват древни техники, което позволява на гостите на музея да станат свидетели на всички технологични операции, да разговарят със гида в музея за тънкостите на занаята и да се потопят в историческата атмосфера на района.

 музей на солта8

При посещението ни в края на юли 2024 г. входът беше 3 лв. за възрастни и включваше информативна беседа на български език, която беше от съществено значение за разбирането на темата. Музеят предлага и козметични продукти, съдържащи поморийска кал и луга, разработени в Българската академия на науките (БАН).

музей на солта10

Тук можете и да намерите печат на обект Номер 6а, част от инициативата на Българският Туристически Съюз - 100 Национални Туристически Обекта

музей на солта7

Ако сте посещавали морето в района на Поморие, вероятно сте виждали хора, покрити с черна кал на плажа и може би сте се изкушили да го пробвате за снимка. Докато едно нанасяне може да доведе до забавна снимка и приятно мека кожа за деня, поморийската кал и луга имат и лечебни свойства, което обяснява тяхната популярност.

музей на солта6

Калта, образувана в продължение на хиляди години на дъното на Поморийското езеро, е богата на сяра и желязо, което й придава лечебни свойства. Благоприятства опорно-двигателния апарат, периферната нервна система и кожни заболявания, но е противопоказан при сърдечно-съдови заболявания, бременност и някои видове рак. Ето защо е препоръчително да се консултирате с лекар преди употреба на калта, ако имате здравословни проблеми.

музей на солта2

За тези, които обмислят лечение, важно е да намерят истинска лечебна поморийска кал, която се добива от определени райони по дъното на Поморийското езеро. Популярно място за снабдяване с тази кал е в южния край на езерото, близо до Музея на солта. Има и места по пясъчната ивица и в северния край близо до солниците, където хората използват кал, но количеството на лечебната кал е по-малко и може да се окажете с обикновена кал.

Не се препоръчва да купувате кал в туби от търговци на плажа поради несигурни хигиенни условия и условия на съхранение. Прясната кал е ефективна до 24 часа след извличане, след което губи свойствата си. Но стабилизирана кал и луга, подходящи за продължителна употреба, могат да бъдат закупени от специализирани места.

При прилагането на калта можете да покриете цялото си тяло или определени проблемни зони, като избягвате сърдечната област. Трябва да оставите калта да действа около 15-20 минути, преди да я изплакнете в морето или езерото. След процедурата избягвайте къпане поне 2-3 часа. Когато се къпете, използвайте само вода, без сапун. Кожата ви може да мирише на сяра няколко часа след третирането, така че планирайте дейностите си съответно.

За ефективни резултати калолечението трябва да се прави поне една седмица. Едно приложение предлага предимства като харесвания в социалните медии и мека кожа за деня, но продължителната употреба е необходима за траен ефект.