24 май - къде да прекарате почивната сряда?

  • 24 май - къде да прекарате почивната сряда?
    24 май - къде да прекарате почивната сряда?

Над 1 300 деца, ученици и студенти се очаква да се включат в шествието в прослава на светите братя Кирил и Методий, българската писменост и книжовност в празничния 24 май в Хасково, съобщават от общината.

В 10:30 часа от централния площад „Свобода“ ще тръгне празничното общоградско шествие, водено от духовия оркестър и мажоретния състав. Към дефилето на учениците, децата и студентите ще се присъединят и стотици представители на културни и просветни институции, граждански организации, жители и гости на Хасков

През центъра на града до площадка „Спартак“ ще преминат първи учениците от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, след тях ще шестват най-малките от детските градини в Хасково: „Ян Бибиян“, „Зорница“, „Елхица“, „Слънце“, „Иглика“, „8 март“, „Щурче“, „Весели очички“, „Звънче“ и Детската градина по изкуствата.

В празничен ред ще се включат учениците и гимназистите от: СУ „Васил Левски“ – Хасково, ОУ „Шандор Петьофи“, ОУ „Св. Иван Рилски“, ЕГ „Проф. д-р Асен Златаров“, ПМГ „Акад. Боян Петканчин“, ОУ „Любен Каравелов“, СУ „Св. Паисий Хилендарски“, ОУ „Никола Й. Вапцаров“, ОУ „Свети Климент Охридски“, Спортно училище „Стефан Караджа“, ОУ „Христо Ботев“ с. Войводово, ОУ „Васил Левски“ с. Книжовник, ПГДС „Цар Иван Асен II”, ПГЛП „Райна Княгиня“, ПГТ „Александър Паскалев“, ФСГ „Атанас Буров“, студентите от Медицинския филиал на Тракийския университет и всички малки и големи деца и ученици, учители и родители, които искат да бъдат част от най-българския празник, провеждан в Хасково.

На площадка „Спартак“ ще се проведе официалната церемония по връчване на отличията „Ученик на годината“ на Община Хасково и празничен концерт.

В концерта ще участват Клуб „Мажоретки“ от ОУ “Любен Каравелов“ с ръководител Антония Иванова, Вокална група „Щурче“ от Детска градина № 11 с ръководител Диляна Гъркова, Михаил Евтимов от СУ „Стефан Караджа“, Група „Танцово изкуство“ с ръководител Милена Налбантова и Танцов състав „Гайтанче“ с ръководител Мишо Кадиев от ОУ „Св. Климент Охридски“, Вокална група по Национална програма „Заедно в изкуствата и спорта“ от ОУ „Шандор Петьофи“ с ръководител Мариана Димитрова, Вокална група към ОУ „Васил Левски“, с. Книжовник с ръководител Михаил Паскалев, Танцова група с ръководител Диана Делчева, Шукран Сабриева и Величка Михайлова от ОУ „Никола Вапцаров“ с ръководител Стилияна Ангелова, Вокална група от ФСГ „Атанас Буров“ с ръководител Даниел Ленков и др.

Отличията „Учител на годината“ ще бъдат връчени на 23 май от 18 часа на празничен концерт в театър „Иван Димов“.

СОФИЯ

Тържествено събрание по случай Деня на светите братя Кирил и Методий, на славянската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност ще се състои на 23 май (вторник) от 11:00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" на БАН. Това съобщи пресцентърът на Академията.

По време на тържеството ще бъдат връчени наградите за млади учени "Професор Марин Дринов" и за най-млади учени "Иван Евстратиев Гешов" за 2022 г.

Чл.-кор. Мирослав Дачев от Събранието на академиците и член-кореспондентите на БАН (САЧК) ще изнесе академично слово на тема "Езикът: време за гордост, време за размисъл и тревога".

Събитието ще се излъчва в Youtube канала на БАН.

Празничното шествие ще се проведе от 10.30 часа на 24.05.2023 г. по следния маршрут: От площад „Атанас Буров“ по бул. „Цар Освободител”, бул. „Васил Левски” до паметника на „Св. Св. Кирил и Методий” пред Националната библиотека.

РУСЕ

Русе ще отбележи Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност 24 май с богата празнична програма.

Началото на честванията ще бъде дадено в 10:30 ч., когато два лъча с представители на всички учебни заведения в града ще тръгнат от СУ „Христо Ботев“ и ПГДВА „Йосиф Вондрак“. Знаменното шествие ще бъде съпроводено от маршове, изпълнени от Общинския духов оркестър с ръководител маестро Димчо Рубчев и барабанчици от НУИ „Проф. Веселин Стоянов“.

В него ще се включат и мажоретният състав „Екстрийм“ и 13-и Младежки гвардейски отряд към Общинския младежки дом. Участниците в празника ще се придвижат по ул. „Александровска“ и ще се съберат пред сградата на Община Русе.

Богата празнична програма за 24 май в Русе https://www.24chasa.bg/bulgaria/article/14512257 2/9 В 11 ч. ще започне празничният концерт на съставите на Общинския Младежки дом, Общинския детски център за култура и изкуство и русенските училища. Учениците ще изпеят заедно общонародния училищен химн „Върви, народе възродени“, написан през 1892 г. от преподавателя по френски език в Русенската мъжка гимназия Стоян Михайловски.

От 12:30 ч. пред Доходното здание ще се състои ежегодната официална церемония по връчването на почетна грамота и плакет на учениците от образователните институции, постигнали завидни резултати в своето обучение. При неблагоприятни метеорологични условия церемонията ще се проведе във фоайето на емблематичната сграда.

В 19 ч. в Голямата зала на Доходното здание ще се проведе церемонията по награждаване на тазгодишните носители на Награда „Русе“ 2023. С нея всяка година се удостояват творци, дейци, творчески екипи и организации, работещи в сферата на изкуството, културата, образованието и науката, за значителен принос и активна дейност за издигане авторитета на Русе. Водещ на церемонията ще бъде Евгения Явашева, а в нея ще се включат Общинският духов оркестър с диригент маестро Димчо Рубчев, балетът на Държавна опера – Русе с художествен ръководител Весела Василева, ФТТ „Найден Киров“ с главен художествен ръководител Богдан Донев, Танцово студио „Фрийдъм“ с ръководители Анита и Александър Асенови, изпълнители на НУИ „Проф. Веселин Стоянов“ и Балет „Импулс“ при Общинския младежки дом с ръководители Петя Бонева и Вероника Миланова

ПЛОВДИВ

Пловдив посреща 24 май с празнична литургия, молебен, награждаване, шествие, множество концерти и откриване на паметник на Кудоглу

Община Пловдив кани пловдивчани и гости на града да отпразнуваме заедно един от най-светлите български празници - 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост. Тържествата в града под тепетата ще започнат на 23 май, когато е церемонията за тържественото връчване на Награда „Пловдив“ за ярки постижения в областта на културата и развитие на културния живот на Пловдив през изминалата 2022 година. Вход с покани!

На 24 май денят започва с Празнична литургия в храм „Св. св. Кирил и Методий“, отслужена от Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай. Следва връчване на почетните знаци и значки на Община Пловдив на изявени учители. Церемонията ще се проведе в Актовата зала на Хуманитарната гимназия „Свети Свети Кирил и Методий", началото е в 8.30 ч.

В 9.30 ч. вратите на храма се отварят и официалните лица ще се отправят към площад „11 май“ пред ХГ „Св. св. Кирил и Методий“. Там ще се състои тържество с официални слова, церемония по поднасяне на венци и цветя и празничен молебен, отслужен от Негово Високопреосвещенство Пловдивски митрополит Николай.

Точно в 10.15 ч. е началото на шествието към площад „Стефан Стамболов“, което ще премине по ул. „Хан Кубрат“, подлеза на Аптека „Марица“, ул. „Райко Даскалов“, площад „Римски стадион“, ул. „Княз Александър І“. В шествието ще се включат официални лица и гости, Негово Високопреосвещенство Пловдивски митрополит Николай със свещеници, представители на образователни и културни институции, представителна група на ХГ „Св. св. „Кирил и Методий“, представителни групи на училища от град Пловдив и Първи детски гвардейски отряд в България при ДГ „Мая“.

Пред сградата на БНБ на ул. „Райко Даскалов“ №53, концерт ще изнесе духов оркестър към НУМТИ „Добрин Петков“ и Център за подкрепа за личностно развитие Общински детски комплекс – Пловдив с диригент г-жа Снежана Георгиева. На площад „Римски стадион“ ще има концерт на фанфарен оркестър на СУ „Паисий Хилендарски“. На стълбите на Каменица ще чуем тържествен празничен поздрав от хоровете на Пловдив от сборен хор в състав: хорове към ЦПЛР – ОДК – Пловдив - Хор „Детска китка“, Хор на Пловдивските момчета и младежи, Девическа хорова формация „Евмолпея“, „бамбини“ и „Куклици“, хор към НУМТИ „Добрин Петков“, Камерен хор „Иван Спасов“, Дамски хор „Тримонциум“, ППД „Ангел Букорещлиев“, Мъжки хор „Стефка Благоева“, общо около 200 души, диригент проф. Златина Делирадева.

В 11.30 ч., Цар-Симеонова градина, югоизточна част започва тържествено откриване на паметника на дарителя Димитър Кудоглу. Водещ е Стефан Шивачев, който ще произнесе и слово. Думи на благодарност ще отправи представителят на наследниците на Димитър Кудоглу - Пенчо Братанов.

В 17.30 ч. на пл. „Стефан Стамболов“ започва фолклорен флашмоб с участието на Школа за народни танци „Луди Млади“ при НЧ „Проф. Кирил Дженев – 2018 г.“

Вечерта завършва с музикално пътешествие в света на Антонио Вивалди със симфоничния спектакъл “Вивалди завинаги“ - концерт на Симфониета – Враца с участието на Максим Ешкенази и солисти и актьори. Мястото е Античен театър, началото в 20 часа, входът е с билети.

24-ТИ МАЙ – Ден на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

23.05. 2023 г. 19.00 ч., Драматичен театър – Пловдив

Тържественото връчване на Награда „Пловдив“ за ярки постижения в областта на културата и развитие на културния живот на Пловдив през изминалата 2022 година.

Награди „Пловдив“ се присъждат по една в следните 12 категории: Художествена литература и хуманитаристика; Художествен превод; Журналистика в сферата на културата; Архитектура и естетизация на градската среда; Музика; Танцово изкуство; Театър; Изобразително изкуство; Аудио-визуални изкуства и фотография; Опазване на културното наследство и съхраняване на паметта; Произведение на изкуството, предназначено за деца; Съвременни мултижанрови изкуства.

Победителите получават статуетка, диплом и парична премия. През 2020 година по инициатива на кмета Здравко Димитров в Статута на Награда „Пловдив“ беше добавена нова категория - Специална награда „Пловдив“, която се връчва за изключителни постижения и цялостен принос в културата на град Пловдив.

Специалната награда „Пловдив“ ще бъде определена от Кмета на града.

24.05. 2023 г.

8.00 ч., Храм „Св. Св. Кирил и Методий“

Празнична литургия в храм „Св. св. Кирил и Методий“, отслужена от Негово Високопреосвещенство Пловдивски митрополит Николай в присъствието на Кмета на Община Пловдив, Председателя на Общински съвет – Пловдив, други официални лица и гости

8.30 – 9.30 ч., Актова зала на ХГ „Св. Св. Кирил и Методий“

Връчване на Почетен знак на град Пловдив на наградени ректори на висши училища, на Почетна значка на град Пловдив на наградени учители, директори и други педагогически специалисти и на Грамота на наградени млади учители и други педагогически специалисти

9.30 ч. Вратите на храма се отварят и към площада се отправят официалните лица и гости, свещеници;

9.35 ч. Площад „11 май“ - Откриване на тържеството с химна на Република България;

9.40 ч. Празнично слово на Ива Ичевска – ученичка от 11. клас на ЕГ „Пловдив“;

9.45 ч. Празничен молебен, отслужен от Негово Високопреосвещенство Пловдивски митрополит Николай;

10.00 ч. Водещият обявява полагането на венци и цветя пред паметника на славянските равноапостоли;

10.15 ч. Начало на шествието към площад „Централен“.

Празничното шествие на ученици, учители, студенти и дейци на културата

10.15 ч., пред сградата на БНБ на ул. „Райко Даскалов“ №53

Концерт на духов оркестър към НУМТИ „Добрин Петков“ и Център за подкрепа за личностно развитие Общински детски комплекс – Пловдив с диригент г-жа Снежана Георгиева;

10.30 ч., площад „Римски стадион“

Концерт на фанфарен оркестър на СУ „Паисий Хилендарски“;

10.45 ч., Стълбите на Каменица

Тържествен празничен поздрав от хоровете на Пловдив от сборен хор в състав: хорове към ЦПЛР – ОДК – Пловдив - Хор „Детска китка“, Хор на Пловдивските момчета и младежи, Девическа хорова формация „Евмолпея“, „бамбини“ и „Куклици“, хор към НУМТИ „Добрин Петков“, Камерен хор „Иван Спасов“, Дамски хор „Тримонциум“, ППД „Ангел Букорещлиев“, Мъжки хор „Стефка Благоева“, общо около 200 души, диригент проф. Златина Делирадева. Към шествието се присъединява Първи детски гвардейски отряд в България при ДГ „Мая“.

11.30 ч., Цар-Симеонова градина, югоизточна част

Тържествено откриване на паметника на дарителя Димитър Кудоглу

Водещ Стефан Шивачев, който ще произнесе и слово. Изказване на кмета на град Пловдив и на представителя на наследниците на Димитър Кудоглу - Пенчо Братанов.

17.30 ч., пл. „Стефан Стамболов“

Фолклорен флашмоб с участието на Школа за народни танци „Луди Млади“ при НЧ „Проф. Кирил Дженев – 2018 г.“

20.00 ч., Античен театър

Музикално пътешествие в света на Антонио Вивалди със симфоничния спектакъл “Вивалди завинаги“ по повод 24 май – концерт на Симфониета – Враца с участието на Максим Ешкенази

ПЛЕВЕН

Празнично шествие, Алея на книгата и общо хорово изпълнение на химна "Върви, народе възродени!" са част от събитията в Плевен, с които ще бъде отбелязан 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Програмата за празничния ден бе оповестена днес по време на заседанието на кмета Георг Спартански с ръководители на отдели и дирекции в общинската администрация, на което присъстваха журналисти.

Шествието от ученици, учители, културни дейци и граждани ще започне в 10:30 часа от площад "Стефан Стамболов". То ще премине през централната градска част и ще спре на паметника на светите братя Кирил и Методий, който се намира на едноименната улица в Плевен. Там от 11:00 часа ще се проведе тържествен ритуал. След полагането на венци и цветя пред сградата на Областна администрация ще прозвучи общо изпълнение на хорове и музикални школи от града на "Върви, народе възродени!". В празничния ден по традиция в пространството до Военния клуб ще бъде подредена Алея на книгата. От 12:00 часа пред Центъра за работа с деца Деян Павлов – Джими ще покаже своето представление "Школото".

Изявени учители и ученици, дейци на културата ще бъдат отличени от кмета Георг Спартански по повод 24 май.

ВАРНА

С връчване на награда "Варна" от 11 часа днес започват празничните събития, посветени на 24 май, Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост.

Изложби, концерти, конкурси, фестивали и събори са съпътстващите събития за празника тази година, съобщават от live.varna.bg.

ПРОГРАМА:

22 май, понеделник

11.00 ч. - Тържествено връчване на награда „Варна“

Място: зала „Пленарна“, Община Варна

24 май, сряда

9.20 ч. - Благодарствен молебен
Място: Катедрален храм „Успение Богородично“
10 ч. - Празнично шествие на варненските ученици и студенти, на дейците на образованието, науката и културата
Начало - пл. „Св. св. Кирил и Методий"

Съпътстващи прояви

21 май, неделя

10.00 ч. - Изложба, концерт и награждаване на участници в Националния конкурс „Обичам те, море“, организатор НЧ „Васил Левски“ 1945,
Място: Аулата на Икономическия университет – Варна
10.00 ч. Конкурс за калиграфска рисунка - букви
Място: Варненската търговска гимназия "Г. Раковски"
15.30 ч. ЧСУ „Мечтатели“ - Годишна изложба изкуството да живееш в света на мечтателите
Място: Арт салон на Радио Варна

22 май, понеделник

10.00 ч. - Четене на детски произведения - Алея на буквите - рисунки с тебешир
Място: СУУНЗ „Проф. д-р Иван Шишманов“
10.30 ч. - Ден на отворените врати
в НАОП „Николай Коперник“
10.30 ч. - Фестивал на успеха
Място: Многофункционална спортна зала, СУ „Елин Пелин

24 май, сряда

15.00 ч. - Събор на с. Тополи
Място: НЧ „Св. Св. Кирил и Методий 1927“
18.00 ч. - Зала 1 на ФКЦ
Годишни награди на клуб „Отворено общество“.