Лозана е едно красиво швейцарско градче, намиращо се в северната част на Женевското езеро. Той е петият по големина град в страната на шоколада и е разположен на 495 метра надморска височина.
Лозана е прекрасна за разходки и има доста интересни забележителности, с които да впечатли своите посетители. Тук може да се насладите на красиви сгради, просторни паркове и множество малки живописни кафенета. В града има повече от 10 музея, от различно естество. Един от многото такива, които може да разгледате по време на престоя си в Лозана е Олимпийският музей. Градът още е известен под името „Олимпийският град“. Освен музея на олимпийската слава, в града всяка година се провежда Лозанският маратон на добре известната класическа дистанция 42,195 метра, както и други по-малки маратони и състезания за любители.
Олимпийският музей е разположен в т.нар. Олимпийски парк в Лозана. Паркът е много красив и перфектно поддържан. В него има различни статуи, свързани с олимпийските спортове, както и паметник на класическия олимпийски огън.
В музея има изложени над 10 000 експоната, което го прави най-големият архив на олимпийските игри. Идеята за създаването му е на Пиер дьо Кубертен, който също така е създател и на Международния Олимпийски Комитет. Музеят отваря врати едва през 1993 г. и се състои от 3 големи галерии, разположени на 3 етажа. В него могат да се видят различни редки експонати, свързани с олимпийските игри, като например първият олимпийски флаг изработен през 1913 г.
Заставайки на входа на музея, обаче, ще видите един изключителен експонат. Нещо, с което цяла България се гордее и до днес. Това е летвата с табелката за световния рекорд на Стефка Костадинова.
Всички знаем тази паметна дата – 30.08.1987 г, в Рим, Стефка Костадинова скача рекордните 209 см, като поставя нов световен рекорд в скока на височина за жени. До ден днешен, никоя друга жена не е успяла да подобри рекорда на нашата българска спортистка.
Олимпийският музей е наистина много впечатляващ. Всеки рекорд, всяко постижение регистрирано вътре е повод за гордост и уважение. Но разбира се, ние като българи, сме най-силно впечатлени от нашето момиче. Това е една изключителна българка, която съвсем заслужено е поставена не къде да е, а на самия вход на музея на олимпийската слава. Всеки български турист, а и не само, с радост и възхищение застава до летвата, за да си направи снимка с едно от най-големите постижения в българския спорт.
Олимпийските игри са известни още от дълбока древност, като се е смятало, че те се провеждат в чест на гръцкия бог Зевс в светилището в Олимпия, от където идва и тяхното наименование. Съвременните олипмийски игри се подновяват през 1896 г. отново по идея на Пиер дьо Кубертен, като за първи път се провеждат в Атина. Интересен факт е, че през 1904 г., в Сейнт Луис, за първи път имат право да участват в тези игри и цветнокожи състезатели.
Емблемата на Олимпийските игри, както знаем, е обединяването на 5 кръга с различен цвят. Това от своя страна символизира обединенито на петте континента, обединени в олимпийското движение.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!