Има едно място край Ловеч, което ще ви пренесе назад във времето и ще ви откъсне от градския живот. Ще ви приюти сред високи ридове, вековни букови гори, просторни поляни и богата история.
Това е Архитектурния резерват "Старо Стефаново". То е истински оазис за всички любители на красивото, тишината и спокойствието.
Това приказно селце - Стефаново, е разположено в полите на Централен Предбалкан, на 20 км югоизточно от град Ловеч. През 1982 г. е обявено за Архитектурен резерват. Цели 96 обекта в него са паметници на културата. Всичко това предопределя нова насока за развитие на селото - а именно културен и селски туризъм в автентична атмосфера от времето на Възраждането. Селото се превръща и в снимачна площадка на някои любими български филми, а местното население активно участва чрез реквизит.
В Стефаново са снимани филмите: "История на влакното" - 60-те години; "Антракт" с Петър Слабаков 1987г.; "Юдино желязо" - 1989г.; "Панчо и талъсъмите" - 1990г.; "Кладеницът" - 1991г.; "Хайка за вълци" - 2000г.; "Отвъд чертата" - 2003г.; "На границата"- 2014/2015г.; "Моторът" - 2016г. и "Охлюви" - 2017г.
Сред тукашните забележителности е и изграденият с подръчни средства малък параклис „Света Троица“, намиращ се до дънера на 1300- годишен дъб, изгорял наскоро. В основите му се вижда останалата част от дънера на вековното дърво. Знае се, че мястото от векове е ползвано за церковище от жителите на селото.
През 1978 г. за паметник на културата е обявена църквата „Рождество на Пресвета Богородици”, построена в периода 1880 – 1882 г., в двора на Иванаки Йонков – Кюркчията. Тя е архитектурен шедьовър в църковното строителство през XIX в. Представлява кръстокуполна трикорабна базилика с просторен, широк нартекс и масивна каменна снага, със здрави колони по средата и сводести прозорци. Може да посетите Стефаново на 8 септември, когато е църковният празник и събор на селото.
По стар български обичай, в двора на църквата, през 1906 г., е построено училище. То носи името "Стефан Пашев". Навремето е било едно от най-големите средношколски училища в региона и е събирало децата не само от селото, но и на съседните махали и колиби. Днес обаче то вече е затворено.
Разходете се из тихите улици на селото и разгледайте красивите къщи с техните флорални и други мотиви наречени „алафранги“. Имало е и по-сложни рисунки на: петле, пастир, който вкарва волове в двор и други. За съжаление малка част от тях са запазени до днес. Алафрангите по къщите са дело на Дядо Руско и жена му Радо, които изписват и иконите в черквата.
В непосредствена близост до църквата може да видите паметник на загиналите от село Стефаново по бойните полета на войните за национално обединение. Там ще може да разгледате и отдавна замлъкнало оръдие "ЗИС 3" - 76,2 мм. от Втората световна война.
Не пропускайте да видите и Селската чешма. Тя е построена от ловешкия майстор Марин Христов през 1830 г. Чешмата е дар на селото от местния управител Хаджи Ибрям.
Друга местна забележителност е Поповото мостче (1824 г.). И двата обекта са в списъка с паметниците на културата и са под закрила на закона.
В дюкянчето на площада в "Старо Стефаново" може да си закупите домашни продукти, топли терлици или сувенир.
В селката кръчмата можете да прочетете мисли, пожелания и излияния на актьори и членове на преминалите снимачни екипи и гости на селото, отразени на табла по стените.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!