От години учените се опитват да отговорят на въпроса каква е причината за края на цивилизацията на маите.
Една от най-разпространените тези е, че те изчезнали заради суша, но нови проучвания сочат, че нейният мащаб е бил доста малък.
С помощта на сложни схеми за моделиране учени установят обема на падналите дъждове и нивото на изпарения между 800 и 850 г. Именно това е периодът, в който се наблюдава рязък упадък на цивилизацията на маите. Оказва се, че понижение между 25-40% на валежите е било напълно достатъчно, за да изпари водните залежи в района на Юкатанския полуостров.
Затова специалистите смятат, че промените в установения ред на живот, както и напускането на градовете, най-вероятно се случватвследствие от критичния недостиг на вода. Освен това трябва да се вземе предвид и факта, че сушите са се повтаряли често през годините.
След като правят реконструкция на сушата през периода на маите, учените стигат до заключението, че тя много напомня на някои прогнози за бъдещето на този район, свързани с последствията от бързонастъпващите промени в климата. Затова според специалисти е добре да се обърне внимание на намаляването на питейната вода, което сега смятаме за незначително. За в бъдеще обаче това може да се окаже сериозен и дългосрочен проблем.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!