Или още десет причини да видите Пещера, освен за да си купите обувки и ракия. А обувките, между другото, са страхотни.
Сахата
От Сахата можете да видите голяма част от Пещера отвисоко. Намирате се в подножието на втората най-стара часовникова кула в България – след тази на Сахат тепе в Пловдив. Издигната е около 1650 г.
Беглика
В сърцето на Родопите, на около 40 км от Пещера, се намира язовир Голям Беглик. Мястото е страхотно, ако искате да се насладите на аромата на бор, широки поляни и разходка с лодка в летен следобед. Тук всяка година се провежда Беглика фест.
Пещерата Снежанка
Пещерата Снежанка се намира на 5 км от Пещера, в посока Батак. Освен че вътре можете да видите всички видове пещерни форми, в нея са открити и бронзови предмети от живелите тук шест века преди новата ера траки. Името на пещерата идва от чудните сталагмити, сталагтити и сталагтони вътре. На първо място е едноименната Снежанка – сталагмит във формата на бяла девойка, която чака своя принц. Отворено е всеки ден, влиза се на всеки час.
Лобното място на Алеко Константинов
Докато се движите по главния път Пазарджик – Пещера, малко след разклона за село Дебращица, от дясната страна на пътя ще видите лобното място на Алеко Константинов. Кътът е обособен с паметник на писателя, пейки и градинка. На няколко километра оттук е и село Алеко Константиново, кръстено на писателя. (Прочетете и интервюто ни с Алеко Константинов)
Курортът Свети Константин
Свети Константин е вилна зона, курорт или летовище (вече е трудно да вложим някакъв особен смисъл в думата „летовище“, но именно като такова е създаден през 1908 г.). Намира се на 16 км от Пещера и предлага скромни възможности за каране на ски (има влек), а през лятото можете да си почивате сред родопските поляни и гори или край близкия язовир Батак. През последната събота на юли тук се провежда ежегоден събор, на който се срещат хора от цялата страна – шумно и весело е. По пътя от Пещера за Свети Константин (има табели, но и всеки ще ви упъти) има едно място, от което се разкрива най-добрата панорамна гледка към града отвисоко.
Пещерска татлия
Татлия може и да не ви говори нищо, но на нас ни говори, при това – много сладко. Това е сладкиш, който можете да опитате май само тук – приготвя се от масло, брашно, захар... сигурно си има и тайни съставки. Чувствайте се предупредени, че може да е по-сладка, отколкото очаквате. И по-вкусна, отколкото очаквате.
Язовир Батак
Още едно любимо място на жителите на Пещера, където можете да правите почти всичко – да ловите риба, да плавате с лодка, да събирате тен или просто да почивате по планински. Тук се намира и курортът Цигов чарк. Язовир Батак е на около 15 км от Пещера.
Легендата за сестрата на скалния гълъб Перистера
Пещера има красива легенда, свързана и с името на града. Смята се, че то идва от историята за сестрата на скалния гълъб - Перистера. През 13-11- г. пр.н.е. Избухнало въстание на тракийското племе беси срещу римляните. Повече от половин година продължила борбата, като накрая останала последната планинска крепост. Според някои това била Бесапара – митичната столица на бесите. След още месец обсада и тази крепост паднала, като от стените й първа полетяла дъщерята на жреца Вологез. Пъстрото й наметало се развяло като криле, докато летяла надолу към зъберите. Името й не е запазено, но римляните, впечатлени от саможертвата й, я нарекли Перистера – гълъб.
Историческият музей
Пещерският исторически музей е малък, но уютен. Разположен е в старовремска къща и това, от което има най-много да ви покаже, са археологическите разкопки в района. Намира се на централната улица, точно до църквата
Крепостта Цепина
В Цепина е имало внушителен средновековен замък, а от крепостната стена днес са запазени останки с височина до 3 м. Около падането на Цепина под османска власт също има интересна легенда. Защитниците й успели да удържат напора на завоевателите цели три месеца, докато османският водач не прибегнал до хитрост. Той държал в продължение на една седмица едно магаре без капка вода, като допълнително му давал и сол. След това го пуснал край крепостната стена и животното веднага започнало да рови с копита на едно място, където била тръбата, която снабдявала с вода Цепина. Османците пресекли водата и така успели да завладеят крепостта. Прочетете още интересни истории за крепостта Цепина (+ фотогалерия).