Няма най-добро време за чай. Просто защото всяко време е добро за чай.
Питайте англичаните или китайците. От 2005 г. в много от страните, които са големи производители на чай, отбелязват Международния ден на чая на 15 декември. И ние ще го отбележим с разходка до 5-те най-добри места, където да се отдадете на чаено удоволствие.
Китай и императорът
Най-много чай в света консумират китайците. Те го пият сутрин, обед и вечер, по време на храненията и между тях като заместител на водата. Според легендата първият човек, който е пил чай, е китайският император Шен Нун. Докато си стоял под едно чаено дърво през 2737 г.пр.Хр., едно листенце паднало в съда с вода, която той кипвал.
Индия и чаят като лекарство
Индия е на второ място по количество консумиран чай в света. Тук от хилядолетия чаят не само се пие, но и се използва в традиционната медицина. Чаят расте в дивата природа в някои части на страната, а масовото му отглеждане започва след пристигането на Британската източноиндийска компания. Днес е обичайно да се сервира чай със закуската и с вечерята.
Япония и чаената церемония
В Япония не всяко пиене на чай е съпроводено от чаена церемония, но тя е доказателство за издигането на топлата напитка на пиедестал. Самата церемония е силно повлияна от дзен будизма, поради което се очаква да ви помогне да постигнее мир със себе си.
Кения и чай на суахили
Първите чаени насаждения в Кения се появяват чак през 1903 г., но днес страната е най-големият производител на черен чай в Африка. Ако пийвате чай тук, ще ви го сервират с мляко и захар. С езика едва ли ще имате проблем, тъй като на суахили чай е „чай“.
Великобритания и чаят в 5 следобед
И разбира се, Великобритания. Най-близо е и има толкова дълбоко залегнала чаена култура, че се разказват вицове за нея. Британците не пият чай само в 5 часа следобед, а по цял ден и по много чаши. И винаги с мляко (само 2% от жителите на Острова пият чая си без мляко).
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!