Падате ли си по екстремните пътешествия и приключения?
Е, вижте 9-те „най” в екстремни забалвения от цял свят според National Geographic.
1. Най-якият маршрут за планинско колоездене: Portal Trail в Юта
Байкър се спуска по Portal Trail в Юта. Маршрутът се намира на 60 м над река Колорадо и изисква високи технически умения. По маршрута са загинали трима колоездачи - на мястото където това се е случило има надпис: „Слезте и вървете! Не става за каране. Скалата е висока 60 метра. Тук са загинали трима колоездачи.“
2. Най-високото изкачване: Денали, Аляска
Денали, с предишно име връх Маккинли, е най-високата планина в Северна Америка и една от най-екстремните за изкачване в света. Променливото време и пукнатините в ледниците са сред предизвикателствата пред които се изправят катерачите на път към върха. Всички знаят, че връх Еверест е най-високият връх в света, но най-високото изкачване е в Денали, където от подножието до върха, висок 6190 м, са 5486 м. За изкачването му са необходими три или четири седмици.
3. Най-тежкият туристически маршрут: Snowman Trek, Бутан
Обикновено са нужни 25 дни при снежни условия, за да се преодолее голямата надморска височина, но епическите гледки към Хималаите си струват усилието. Това е един от най-трудните туристически маршрути с обща денивелация 14 630 м, 11 точки на над 4800 м и дължина 299 км.
4. Най-страховитата подводна пещера
Гмуркачи в пещерите дълбоки по над 90 м в Ийгълс Нест, Флорида. Известен като Гранд Каньон в пещерния свят Ийгълс Нест може да се посещава само от опитни гмуркачи. Въпреки главозамайващата красота на пещерите, от 1981 г. досега най-малко 10 души са загинали тук. От 1999 до 2003 г. мястото е било затворено. Далечното му местоположение и екстремна дълбочина го правят изключително опасно и затова тук идват само професионалисти.
5. Най-предизвикателното място за каране на ски: Ла Грав, Франция
Скиор се носи през снега в Ла Грав, Франция. Невероятната фрийрайд зона за ски и сноуборд е снабдена с един единствен кабинков лифт, който изкачва скиорите на височина 3200 м, а общата денивелация е 2150 м. Спускането е дълго и неповторимо, но е препоръчително да имате водач, за да избегнете пукантините.
6. Най-смъртоносните бързеи: река Инга, Конго
Стив Фишър и отборът му са единствените успели да преодолеят бързеите на Инга през 2011 г. Освен друите предизвикателства тук вълните могат да стигнат до 12 м височина. На снимката виждате Стив Фишър, който се спуска по опасните бързеи. Реката е взела много жертви в това число цял рафтинг отбор от седем човека през 1985 г.
7. Най-откачената пещера за изследване: Шангдонг, Виетнам
Пещерата Шангдонг във Виетнам е най-голямата в света. Толкова е необятна, че има свой собствен климат. Посетителите могат да поемат по 6-часов маршрут и да обиколят пещерата с местен гид. За първи път пещерата е изследвана през 2009 г. Тя е варовикова и е част от комплекс от още 150 пещери. На места, където е пропаднал таванът се вижда небето, има зеленина, бързо течащи води и най-големите сталагмити в света – стигат до 80 м височина.
8. Най-опасният слаклайн Aiguille Dibona, Френските Алпи
Пабло Синьоре минава по най-дългия слаклайн във Френските Алпи в Aiguille Dibona. Синьоре заедно с Рафаел Бриди и Гилерме Кури поставят световен рекорд за най-дълъг хайлайн с височина 3000 м.
9. Най-трудните вълни за укротяване: Шипстерн Блаф, Австралия
Шипстерн Блаф привлича професионални сърфисти към непредсказуемите вълни, където плуват големи бели акули.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!