В относително скорошната история на интернета, малко случаи улавят необятния абсурд на фалшивата новина свързана с "Алън МакМастърс". Този позорен (но и доста забавен) инцидент служи като ярко напомняне за силата на дезинформацията и последиците от лековерието в цифровата ера, в която живеем.
Повече от десетилетие една измислена история за изобретателя на електрическия тостер заблуждава медии, преподаватели и дори държавни служители. Историята на "Алън МакМастърс", уж шотландски учен от 19-ти век, за кратко време бива разпространена по целия свят, появявайки се в книги, новинарски статии и дори официални държавни уебсайтове. Само зоркото око на един 15-годишен тийнейджър успява да разплете най-накрая тази сложна мрежа от лъжи.
Адам, студент от Кент, Англия, е първият, който повдигна съмнения относно статията в Уикипедия за "Алън МакМастърс". По време на дискусия в час за онлайн енциклопедията, учителят на Адам споменава статията за "МакМастърс", на когото се приписва изобретяването на „първия електрически тостер за хляб“. Статията включва привидно ретро снимка на мъж с отличителна прическа и дълги бакенбарди.
Инстинктите на Адам обаче му подсказват, че нещо не е наред. „Не изглеждаше като нормална снимка“, спомня си той. „Изглеждаше, че е редактирана.“ Действайки според предчувствието си, Адам публикува опасенията си във форум, посветен на грешна информация в Уикипедия, като несъзнателно задейства верига от събития, които ще разкрият, продължилата десетилетие, лъжа.
Историята на "Алън МакМастърс" се разпространява навсякъде. Повече от дузина книги на различни езици го определят като изобретател на тостера. Уебсайтът Brand Scotland на шотландското правителство гордо посочва електрическия тостер като пример за „иновативния и изобретателен дух“ на нацията. "МакМастърс" дори е номиниран за лице на банкнотата от 50 паунда на Bank of England, което го вкарва в дълъг списък от 989 претенденти, направили значителен принос в науката.
Докато легендата за "МакМастърс" се разпространява, истинският Алън МакМастърс, 30-годишен аерокосмически инженер от Лондон, наблюдава ситуацията с удоволствие. „Не бива просто да вярвате на всичко, което четете в интернет“, сподели той с усмивка. Този Алън МакМастърс знае истината, защото е присъствал, когато лъжата е измислена преди повече от десетилетие.
Истинският Алън МакМастърс:
Шегата възниква през 2012 г., когато Алън и неговите съученици от университета са предупредени да не използват Уикипедия като надежден източник. Един от приятелите на Алън, Алекс, решава да тества системата, като редактира статията в Уикипедия за тостерите.
Той я променя, така че да пише, че неговият приятел Алън МакМастърс е изобретил тостера в Единбург през 1893 г.
Това, което започва като безобидна шега, скоро заживява свой собствен живот. През 2013 г. Алекс създава специална статия в Уикипедия за "Алън МакМастърс", пълна с редактирана негова снимка, направена да изглежда като изображение от 19-ти век. С течение на времето Алекс добавя все по-странни подробности към статията, включително фалшиви твърдения за участието на "МакМастърс" в разработването на осветителни системи за лондонското метро.
Редактираната снимка на Алекс:
Лъжата се разпространява чрез процес, известен като кръгово рефериране. Тъй като медиите подхващат историята, техните статии биват цитирани в Уикипедия като доказателство, създавайки самоподсилващ се цикъл от дезинформация. Хедър Форд, доцент в Технологичния университет в Сидни, обяснява: „Уикипедия просто събира всички тези източници и цитати, докато продължава да изгражда тази статия, която първоначално е изградена върху тази лъжа.“
Едва след публикацията на Адам във форума Reddit "къщата от карти" започна да се срива. В рамките на 24 часа след неговото откритие редакторите на Уикипедия маркират статията за изтриване. Седмица по-късно в горната част на страницата е добавен етикет „измама“, а до септември статията е пренасочена към страница за фалшива информация в Уикипедия.
Фондацията "Уикипедия", която управлява сайта Уикипедия, обявява, че приема лъжите и дезинформацията „много сериозно“ и разчита на комбинация от инструменти за машинно обучение (изкуствен интелекет) и човешки надзор от редактори доброволци, за да защити целостта на сайта.
Що се отнася до истинския изобретател на електрическия тостер, експертите посочват Франк Шейлър, който подава патент за първия наличен в търговската мрежа и успешно-работещ тостер през 1909 г. от името на General Electric. D-12, както става известен, се счита за първия електрически тостер, който се предлага в търговската мрежа.
Ребека Долгой, куратор в Ingenium, канадските музеи за наука и иновации, описва D-12 като "красив" и "елегантен, но също и "утилитарен".
Историята на "Алън МакМастърс" служи като напомняне за надеждността на информацията, намерена онлайн, и за лекотата, с която може да се разпространи дезинформация. Тя също така подчертава решаващата роля на проверката на фактите и силата на индивидуалното любопитство при разкриването на истината. Както мъдро отбелязва истинският Алън МакМастърс, не бива да вярваме на всичко, което четем в интернет.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!