Япония е древна страна, с многобройни обичаи и традиции. Един от най – почитаните и едновременно символ на отношението към живота е празникът Ханами или гледането, съзерцването на вишневите цветове. Вишневото дърво (Сакура) е свещено. То не ражда плодове, но затова пък, когато цъфти е богато отрупано с нежни розови и бели листенца. За японците и според будистките учения падащият вишнев цвят е символ на преходността на живота.
Празникът се провежда през пролетта, но в зависимост от това, в коя част на Япония, започва от края на януари и на някои места достига до края на март. Има сведения, че е започнал да се чества още около 8 век.
В наши дни Ханами е най – значимият и най – тържествен фестивал в Япония, провеждан през пролетта. Почита се и е чевства в цялата страна. Ежегодно метеролозите следят времето, в което вишневите дръвчета започват да цъфтят. Навсякъде има монитори, които следят прогнозата за ориентир на жителите и туристите в коя част на страната да се насочат според цъфтежа на вишните. През февруари цъфтенето започва в Окинава и завършва в края на март в Токио. В този период на годината хората се събират в парковете, градините и с вълнение наблюдават цъфналите Сакури. Застават под клоните на дърветата със своте семесйства и приятели, организират си пикници, чаени церемонии, танцуват, пеят. Канят музиканти и артисти да ги забавляват, като им представят традиционните японски изкуства. Голяма част от работодателите спират работа, за да дадат възможност на служителите си да се насладят на фестивала Ханами. Това е едно безкрайно празненство, съпроводено с красивия розово – бял листопад. Нежните листенца се понасят леко и безгрижно грациозно към земята. Това е една безкрайна приказно – цветна феерия. Тази красота разбира се е временна. Има период на цъфтеж, след това започва падането на листенцата. Така е и човешкият живот, заражда се и след това отлита толкова бързо. За това е важно да му се наслаждаваме с всичките си сетива. Цъфтежа и листопада на вишневото дърво Сакура е една метафора, която е основна за японската поезия, използва се при изработването на кимона, среща се във всяко изкуство, във филмите, като запазена марка и в изработката на различни предмети и сувенири.
Хиляди вишневи дръвчета са засадени и в планината Йошино. В края на март и началото на април, когато венчелистчетата започнат да падат, десетки хора се отправят натам, за да се потопят в бледорозовия килим, който нежно приканва да отидете и да се слеете с тази нежна и мека цветна пелена.
В последните години фестивалът се провежда и на други места по света – във Ванкувър и на други. Вишневи дръвчета са подарени и в редица страни, като САЩ, Турция.
През 1940 г. България получава като дар от Токио сто вишневи дръвчета, които са засадени в Борисовата градина.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!