Заради така създалата се обстановка, имаме достатъчно време да направим неща, за които доста често не ни остава време.
Филмовите маратони са чудесна идея за вечерите вкъщи, а защо не и за през деня. Нека прекараме приятно и заинтригувани 2 часа и да вникнем по-дълбоко в историческите събития, които са се случили. Филмите са чудесен вариант да разберем повече за историята по интересен начин, да си направим собствени изводи и да научим нещо ново.
Ето и нашите предложения за 10 исторически филми, които смятаме, че всеки ще хареса:
1. Списъкът на Шиндлер (Schindler's List)
„Списъкът на Шиндлер“ е американски пълнометражен игрален филм от 1993 г., режисиран и ко-продуциран от Стивън Спилбърг и написан от Стивън Зайлиян по едноименната книга на австралийския писател Томас Кинийли.
Американската филмова лента предава историята на немския бизнесмен Оскар Шиндлер, който по време на Втората световна война спасява над 1000 полски евреи от Холокоста на нацисткото правителство. Актьорският състав включва актьорите Лиъм Нийсън, Ралф Файнс и Бен Кингсли.
През 1994 г. „Списъкът на Шиндлер“ става основният победител в 66-та церемония на Оскарите, печелейки седем награди от общо 12, включително за „най-добър филм“, „най-добър сценарий“ и „най-добра режисура“ – първата такава награда в кариерата на Спилбърг.
2. Линкълн (Lincoln)
„Линкълн“ е американски биографичен филм от 2012 година, режисиран от Стивън Спилбърг с участието на Даниъл Дей-Луис като Ейбрахам Линкълн и Сали Фийлд като Мери Тод Линкълн. Адаптираният сценарий е по биографичния роман на Дорис Кърнс Гудуин „Team of Rivals: The Political Genius of Abraham Lincoln“. В основата си сюжетът се върти около опитите на президента Линкълн да обедини американската нация с прекратяването на Гражданската война и същевременно да прокара 13-ата поправка в Конституцията, касаеща премахването на робството.
„Линкълн“ получава широко одобрение от американската критика. През декември 2012 година филмът получава седем номинации за Златен глобус 2013, като печели една награда за изпълнението на Дей-Луис. През февруари 2013 година Линкълн печели два Оскара за най-добри декори и най-добър актьор в главна роля за Даниъл Дей-Луис. Филмът е и изненадващ финансов успех, като събира приходи от над 200 милиона долара в световен мащаб.
Въпреки че Стивън Спилбърг е експерт във военните филми, той не се фокусира върху военните действия, а върху игрите, които се случват на политическата сцена.
3. Знамената на бащите ни (Flags of Our Fathers)
По едноименната книга (2000 г.) на Джеймс Брадли и Рон Пауърс.
На огневата линия няма време за страх. За 70 000 морски пехотинци, които се стражават с бомбените взривове и заслепяващите оръдия, кървавата битка за Иво Джима е повече от повратна точка на Втората световна война - тя е определящ момент в техния живот.
В епоса, който The New York Times нарече „грандиозен спектакъл”, носителят на Оскар® Клинт Истууд разкрива единствената, най-велика емоционална истина за войната: бойците може да се бият за родината, но се жертват за другарите си.
Определян от критиката като „филм с величествен заряд и смразяваща провокативност, изумителен подвиг” (Питър Травис, Rolling Stone), Знамената на бащите ни е истинска въздействаща история за героизъм и смелост, която трябва да бъде споделена и помнена.
4. Подводницата (Das Boot)
„Подводницата“ е западногермански военен филм от 1981 година на режисьора Волфганг Петерсен.
Сценарият на Петерсен е адаптация на едноименния роман от 1973 година на Лотар-Гюнтер Буххайм и разказва за германска подводница U-96 по време на Втората световна война и нейния екипаж. Главните роли се изпълняват от Юрген Прохнов, Херберт Грьонемайер, Клаус Венеман. По време на заснемането на филма той е най-скъпата германска кинопродукция след филма от 1927 година „Метрополис“.
5. Пърл Харбър (Pearl Harbor)
„Пърл Харбър“ е военен филм от 2001 г. с участието на Бен Афлек, Джош Хартнет, Кейт Бекинсейл, Куба Гудинг-младши, Джон Войт, Том Сайзмор, Алек Боудуин, Карл-Тщки Тагава, Мако, Дженифър Гарнър, Джейми Кинг. Филмът печели един Оскар и е номиниран за други три.
6. Тора! Тора! Тора! (Tora! Tora! Tora!)
„Тора! Тора! Тора!“ е американско-японски военен филм от 1970 г., пресъздаващ събитията преди и по време на нападението над Пърл Харбър. Заглавието е образувано от съчетание от кодовите думи, използвани от японците за отбелязване на постигането на пълна изненада при атаката. 虎 (тора) е и японската дума за тигър, но в този случай, то е първата сричка от японската дума 突撃 (тоцугеки), превеждаща се като „атака“ или „нападение“, а ра – първите букви от 雷撃 (райгеки) (означаваща „торпедна атака“).
7. 12 години в робство (12 Years a Slave)
„12 години в робство“ е исторически драматичен филм от 2013 г. по мемоара „Дванайсет години в робство“ на Соломон Нортъп от 1853 г.
Филмът печели три награди Оскар, от които за Най-добър филм, Най-добра поддържаща женска роля за Лупита Нионг'о и Най-добър адаптиран сценарий за Джон Ридли. С отличието си за Най-добър филм Маккуин става първият чернокож продуцент, който печели наградата, и първият чернокож режисьор, режисирал филм, спечелил в тази категория.
8. Пианистът (The Pianist)
„Пианистът“ е биографична военна драма от 2002 година, режисирана от Роман Полански.
Филмът е адаптация на мемоарите „Śmierć miasta“ от Втората световна война на полския пианист от еврейски произход Владислав Шпилман. Той е копродукция на Полша, Франция, Германия и Обединеното кралство.
9. Крахът на Третия райх (Downfall)
„Крахът на Третия райх“ (на немски: Der Untergang) е германско-италианско-австрийски исторически филм от 2004 година на режисьора Оливер Хиршбигел по сценарий на Бернд Айхингер.
Сюжетът, основан на книга на историка Йоахим Фест и на спомени на участници в събитията, описва последните десет дни от живота на Адолф Хитлер и неговото обкръжение в края на Втората световна война.
Главните роли се изпълняват от Бруно Ганц, Александра Лара, Улрих Матес, Корина Харфух, Юлиана Кьолер, Томас Кречман.
„Крахът на Третия райх“ е номиниран за награда „Оскар“ за чуждоезичен филм.
10. Речта на краля (The King's Speech)
След смъртта на баща му Джордж V и скандалната абдикация на Едуард VIII, Бърти (Колин Фърт), който цял живот е страдал от непреодолим говорен дефект, неочаквано е коронясан за крал на Англия. На прага на Втората световна война, когато държавата има нужда от силно управление, за да помогне на съпруга си, Елизабет, бъдещата Кралица Майка, наема ексцентричния логопед Лайнъл Лог, с който по време на терапията крал Джордж VI изгражда необичайно приятелство. Благодарение на нетрадиционното лечение на Лог и подкрепата на семейството му, правителството и Уинстън Чърчил, крал Джордж VI преодолява заекването и изнася радио речта, която ще обедини и вдъхнови нацията по време на война.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!