За много хора е трудно да намерят своето призвание и поради тази причина им липсва самоувереност. Ново проучване обаче сочи, че животът в чужбина може да им помогне да открият себе си!
Изследването е дело на екип от социолози от Колумбийския университет и Университета в Северна Каролина, САЩ. Те установяват, че живеенето в чужбина помага да човек да изгради по-ясно своята самооценка. Там той по-лесно разбира кой е и с какво иска да се занимава.
Проучването е проведено с помощта 1874 участници. На база на техните отговори в анкетите е установено, че животът извън собствената страна помага да хората да сравняват своята култура, нрави, ценности и да преценят кое е най-важно за тях. Колкото по-голям е контрастът между родната и чуждата страна, толкова по-лесно човек може да направи своя избор относно това какъв иска да бъде, с какво да се занимава, къде да живее.
Междукултурните пътувания и комуникацията с нови и различни хора, от различни краища на света, не само разширява общия мироглед, но и помага на хората да се вгледат по-добре в себе си.
Проучването показва също, че по-голямо влияние върху човек оказва не толкова броят на страните, в които е живял, а продължителността на пребиваване в една чужда държава. Именно това повишава възможността да изрази своята индивидуалност и самооценката си.
Животът в чужбина може да помогне на човек по-лесно да открие силните и слабите си страни, да се раздели със стереотипите, с които е израствал и сам да изгради своите ценности и приоритети, спрямо личната си потребност и разбирания.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!