Той не умира...
Ботев се оказва сам за себе си пророк с думите си от поемата „Хаджи Димитър“. Той, паднал в бой за свобода, е жив там, в подножието на Балкана, в родния си град Калофер.
Над площада на града се издига каменната статуя на поета, а къщата музей и училището, в което преподава баща му – даскал Ботьо Петков, ще ви върнат във времената на безразсъдно смелите българи. Днес ги няма такива.
Първата ви среща с революционера е в националния музей на Ботев, в самия център на града. Изграден е на мястото, където се е намирала последната къща на семейството му. Тук се пазят лични вещи, документи, книги. Има макет на кораба „Радецки“, ще си припомните моменти от живота на поета, които вероятно сте забравили от часовете в училище.
Както и последното писмо на Ботев до жена му:
„Мила ми Венето... Ако умра, то знай, че после отечеството си съм обичал най-много тебе...“
В няколко реда един човек е успял да побере всичко онова, в което той и съмишлениците му са вярвали до смъртта си.
Освен на Ботев, Калофер ще ви разкаже историите и на други много важни хора с много важни функции. Много често например забравяме, че великите герои също са имали майки, които като всички майки са се тревожили за синовете си. Паметникът на Иванка Ботева се намира в двора на музея. Като я погледне човек, му се струва, че жената все още седи до дувара и чака примирено детето й да се върне.
Сред оригиналните вещи, запазени от Ботевото семейство, са шевната машина и чекръкът на майката на Ботев. Ще ги видите в стаите на къщата, която пресъздава обстановката, в която е израснал Ботев.
Още едно интересно място в Калофер е свързано с бащата на Ботев – създаденото от него училище, превърнато днес в Музей на просветното дело. Намира се от другата страна на площада в града, точно до Информационния център. Вътре можете да седнете на чин в класна стая отпреди 160 години.
Тук можете да откриете и какъв ученик сте били според категоризацията от онези времена – на децата закачали табелки с поощрителни или възпитателни надписи (умен, неприлежен, лъжец, крадец). Ще си припомните някои остарели думички като например „безчинен“. Представете си днес да ви кажат, че сте безчинен, а след това и да ви накарат да носите този надпис на врата си цял ден!
Отделете си един следобед за Калофер. Посетете го с децата си и им разкажете за онези, които не умират.
Полезна информация: Билетите за родната къща на Ботев и Даскал-Ботевото училище са по 2 лв. (1 лв. за учащи, 4 лв. семеен билет). Работно време: всеки ден от 8:30 до 12:00 и от 13:30 до 17:30 часа. Калофер се намира на 150 км от София. В Калофер можете още да посетите Девическия манастир, а недалеч от града е входът на Национален парк Централен Балкан с маршрути в Стара планина.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!