В южния край на Червения площад стои иконата на Русия: Катедралата Свети Василий Блажени.
Това безумно объркване на цветове, шарки и форми е кулминацията на стил, който е уникален за руската архитектура.
В момента храмът „Василий Блажени“ е филиал на Държавния исторически музей на Русия. Включен е в Списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство.
Храмът е сред най-известните забележителности на Русия. За много от жителите на Земята той е символът на Москва (така както Айфеловата кула е символ на Париж).
Пред катедралата от 1931 г. е поставен бронзовият паметник на Минин и Пожарски.
През 1552 г. Иван Грозни превзема татарската крепост Казан на празника на Покровата. Той възлага на тази забележителна църква, официално Покровската катедрала, да отбележи победата.
Създаден от 1555 до 1561 г., този шедьовър се превръща в основния символ на Русия.
Явното разнообразие на формите на катедралата крие разбираем план от девет основни параклиса. Във високата кула с покрив във формата на палатка в центъра се помещава едноименната църква „Покров Богородичен“. Четирите най-големи купола са на върха на четири параклиса с осмоъгълна кула: Църквата на Св. Киприан и Юстина, Църквата на Света Троица, Църквата на иконата на Свети Николай Чудотворец и Църквата на Йерусалим. И накрая, между тях има четири по-малки параклиса. Всеки параклис е осветен в чест на събитие или битка в борбата срещу Казан.
Легендата разказва, че Иван е ослепил архитектите, за да не могат никога да построят нещо подобно. Това обаче е мит, тъй като записите показват, че те са били използвани четвърт век по-късно (и четири години след смъртта на Иван), за да добавят допълнителен параклис към конструкцията.
Църквата „Свети Василий Благословен“, североизточният параклис на 1-ви етаж, съдържа покритата с навес крипта на своя съименник светец, един от най-почитаните в Москва. Василий Благословен е бил известен като „свети глупак“, понякога е гол и целенасочено се унижава за по-голямата слава на Бог. Смятало се, че той е гледач и чудотворец и дори Иван Грозни го почитал и се страхувал от него. Този 10-и параклис - единственият на нивото на земята - е добавен през 1588 г., след смъртта на светеца. Потърсете иконата, изобразяваща самия св. Василий, с Червения площад и Кремъл на заден план.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!