Кои са победителите в надпреварата на Пирин Ултра 2019?

• Кои са победителите в надпреварата на Пирин Ултра 2019?

500 участника от 39 държави, три предизвикателни трасета и подиуми за България на международната сцена.

От 20 до 23 Септември 2019 в гр. Банско и Пирин планина се проведе четвъртото издание на ултрамаратона Пирин Ултра.

Тази година състезанието предложи на участниците 3 трасета - 160км, 66км и новото – 38км. Дистанцията от 66км, с лимит за преминаване 17 часа, за втора поредна година бе част от Световните серии по Скайрънинг в дисциплината Sky Extra, а новото трасе с дължина 38км и денивелация от 2650м, отведе състезателите до първенеца на Пирин планина – вр. Вихрен. Третата дистанция – коронните 160км, отново се оказаха сериозно предизвикателство за бегачите, като от близо 90 стартирали, до финала стигнаха едва 30 състезателя.

Надпреварата по Трасе Б 66км – стартът от Световните серии по Скайрънинг, бе силно вълнуваща и емоционална. Андер Иняра от Испания, Бенят Мармисоле от Франция, Борха Фернандез от Испания, Андре Джонсън от Швеция и българският представител Кирил Николов-Дизела се надпреварваха за победата до последните секунди на състезанието.

PIRIN ULTRA SKYRACE 2019 - HIGHLIGHTS / SWS19 - Skyrunning

Първото място накрая бе спечелено от французина Бенят Мармисоле (07:39:06), чиято емоционална победа ще остане в историята на състезанието. През 2018г. той завърши участието си в Пирин Ултра на второ място. Сега, Бенят разказа: „Тази победа е сбъдната мечта.. Миналата година много харесах състезанието, защото това е едно силно предизвикателно трасе сред красив Национален парк… Пейзажите са прекрасни и имам такъв хубав спомен от миналата година, че исках да се върна и отново да бягам по това трасе.“

Втори, само няколко минути след Мармисоле, пресече финала Андер Иняра (07:41:52), а трети се нареди представителят на България Кирил Николов-Дизела (07:42:11). След финала Кирил сподели: „Да се състезавам на родна земя, сред всички приятели, които ме окуражават и подкрепят, винаги е специално и хубаво усещане.“ На трето и четвърто място останаха съответно Борха Фернандез, с време 07:42:45 и Марк Касал Мир - 07:44:24.

При дамите надпреварата бе спечелена от Световната шампионка Рагна Дебатс (09:08:45). През 2018г. на същото трасе, победител при мъжете бе съпругът на Дебатс - Пере Аурел. След финала Рагна сподели: „Тази победа значи много за мен, особено след успеха на Пере тук миналата година.. Българските планини ме изненадаха. Трасето бе по-красиво от това, което очаквах, с технични спускания.“

Втора при жените стана Марсела Васинова от Чехия, с време (09:40:01). Трета пресече финала българката Антония Григорова (09:46:29), почти 38 минути след Дебатс. Четвърто и пето място заеха съответно Сесилия Педрони с време 10:17:41 и Вирджиния Перез-Месонеро с време 10:22:05

Новата дистанция за 2019г., с дължина 38км, бе спечелена от Константинос Парадейсопулоз от Гърция, който избяга разстоянието за 04:47:00. Втори се нареди македонецът Александар Стойкоски, с време 04:52:31, а трети премина финала сънародникът му Деян Тодевски - 05:11:42.

При дамите победителка стана италианката Стефани Бастрента, която премина финала с време 06:11:52. Втора се нареди българката Радостина Балова, 06:31:52. Третото място отново бе за българска представителка – Камелия Георгиева, която избяга дистанцията за 07:15:11.

Най-предизвикателното трасе, с дължина 160км, бе спечелено от Владимир Милушев, който пребори километрите за време 32:13:48. Втори се класира Иван Геров (33:45:38), а третото място остана за Патрик Хротек (33:47:26).

Сред дамите имаше само две финалистки, като първото място спечели Мая Танева, с време 43:10:56, а втора премина финала мексиканката Синтия Еспиноса-Валдез (45:53:08).

Тази година общият награден фонд на състезанието бе в размер на 13,000 ЕВРО, осигурен от Генералния спонсор на събитието – верига магазини за планинска екипировка Basecamp.

Ултрамаратонът Пирин Ултра бе проведен за първи път през Септември 2016г. Тогава на старта застанаха 44-ма участници. Второто издание на състезанието през 2017г., събра над 140 бегача от страната и чужбина. Чуждестранното участие бе чувствително, като имаше състезатели от Ирландия, Италия, Румъния, Турция, Унгария, Китай и Канада. Третото си издание, българският планински ултрамаратон отпразнува като част от световното ниво, като на старта застанаха 260 участника от 22 страни. Тази година броят на участниците бе двоен, а международното участие бе представено от няколко континента по света.

Пирин Ултра 2019 се провежда с подкрепата на Министерството на околната среда и водите, Община Банско,Българската федерация по Скайрънинги Национален парк „Пирин“.

За скайрънинга:

Скайрънингът като спорт е създаден през 1992 година от италианеца Марино Глакомети и негови сподвижници. През 90те години на 20ти век, те поставят началото с първите състезания  на Монблан и Монте Роса. Към момента се провеждат над 200 състезания в 65 страни с над 30 000 участници. Популярността на спорта продължава да расте и с включването на Пирин Ултра в Световните серии, България става част от това развитие.